Co to jest ganglion i jak go leczyć?

Ganglion ‒ czy należy się go bać?

Ganglion, nazywany profesjonalnie torbielą galaretowatą, to nic innego jak niewielki guz wypełniony gęstym, galaretowatym płynem. Najczęściej lokalizuje się na grzbietowej powierzchni nadgarstka, choć może się również pojawić w obrębie stopy, a nawet kolana. Jaka jest przyczyna powstania tego typu zmiany? Niestety, do dziś nie jest to do końca wyjaśnione. Przypuszcza się, że ganglion jest reakcją struktur tworzących staw na nadmierne przeciążenie.

Wydawałoby się, że torbiel galaretowata to schorzenia dotyczące głównie sportowców. Owszem, znajdują się oni w grupie ryzyka, jednak ganglion pojawia się także u osób pracujących przy komputerze, pracowników fizycznych, a także matek małych dzieci. Co ciekawe, ganglion znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Jakie są możliwości leczenia ganglionu?

Ganglion nie zawsze wymaga interwencji lekarskiej. Jest to zmiana niezłośliwa, która bardzo często ustępuje samoistnie, dlatego w zdecydowanej większości przypadków wymaga jedynie obserwacji. Co jednak w sytuacji, gdy powiększający się ganglion powoduje dolegliwości bólowe i ogranicza swobodny ruch w stawie? Warto wtedy wybrać się do lekarza, najlepiej ortopedy, który podejmie się usunięcia zmiany.

Preferowanym badaniem, pozwalającym na określenie wielkości zmiany i rozległości stanu zapalnego, jest USG nadgarstka. Podczas badania ultrasonograficznego możliwa jest jednocześnie aspiracja torbieli galaretowatej, czyli zassanie płynu za pomocą igły. Procedura ta znacznie poprawia komfort pacjenta, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie ganglion ulegnie odnowie.

Najbardziej inwazyjną metodą leczenia ganglionu jest zabieg chirurgiczny, który polega na całkowitym wyłuszczeniu zmiany. Często jest on zalecany w przypadkach, w których powiększający się ganglion uszkadza sąsiednie struktury stawu lub u pacjenta występują nawroty po aspiracji. Ryzyko ponownego pojawienia się ganglionu po zabiegu jest stosunkowo niskie, jednak chory musi pamiętać o kilku tygodniach rekonwalescencji.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek