Infekcje dróg oddechowych u dzieci
Zdrowe dziecko ma prawo do 8-10 przeziębień w ciągu roku. Jest to dużo, zwłaszcza z perspektywy rodzica, jednak układ odpornościowy dziecka dopiero uczy się prawidłowo reagować w kontakcie z patogenami. Przeziębienia, to zapalenia górnych dróg oddechowych, spowodowane najczęściej wirusami. Objawiają się gorączką, bólem gardła, bólem głowy, katarem, kaszlem oraz drażliwością i osłabieniem dziecka. Podstawą ich leczenia jest leczenie objawowe, odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Czasem dochodzi jednak do zakażeń bakteryjnych, które mogą się też pojawić jako powikłania zakażeń wirusowych. Do najczęstszych należą angina paciorkowcowa czy bakteryjne zapalenie płuc. Lekarz może wtedy zalecić zastosowanie antybiotyku, nie zapominając o leczeniu objawowym.
Choroby przewlekłe dróg oddechowych u dzieci
Najczęstszą chorobą przewlekłą dróg oddechowych u dzieci jest astma oskrzelowa. Medycyna nie zna do tej pory jednoznacznej przyczyny jej wystąpienia, uwzględnia się zarówno czynniki genetyczne, jak i czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza. Astma może mieć podłoże alergiczne, a może być także związana z narażeniem na dym tytoniowy, zarówno w życiu płodowym, jak i w późniejszym okresie. W leczeniu ważne jest regularne przyjmowanie zalecanych leków, nawet kiedy dziecko nie ma akurat objawów choroby ‒ zapobiegają one powikłaniom astmy, które mogą być trwałe i wpływać na jakość życia w kolejnych latach.
Inną chorobą dotykającą układu oddechowego u dzieci jest mukowiscydoza. Jest to choroba wrodzona, spowodowana mutacją genetyczną. Nadal pozostaje nieuleczalna, mimo licznych nowoczesnych terapii. Jest jednak znacznie rzadsza od astmy. Obecnie każde dziecko w Polsce jest przesiewowo badane w jej kierunku.
Kto zajmuje się leczeniem chorób dróg oddechowych u dzieci?
Lekarzem, który odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego u dzieci jest pediatra. Diagnozuje on i leczy choroby zakaźne, natomiast w przypadku chorób przewlekłych, kontroluje ich przebieg oraz odpowiednie leczenie. W przypadku wątpliwości lekarz pierwszego kontaktu wysyła Pacjenta do specjalisty chorób płuc, czyli pulmonologa dziecięcego, który przeprowadzi pełną diagnostykę i zaleci odpowiednie leczenie. Natomiast w przypadku podejrzenia astmy oskrzelowej o podłożu alergicznym warto skonsultować się również z alergologiem. Wizyta u tych specjalistów nie różni się zbytnio od wizyty u lekarza pediatry ‒ doktor bada dziecko, następnie stawia diagnozę, zleca badania dodatkowe oraz odpowiednie leczenie.