Przyczyny bólu pleców u dzieci starszych
Szukając przyczyny bólu pleców u dziecka, pediatra w pierwszej kolejności zada rodzicom i dziecku pytania o dokładną lokalizację bólu, jego natężenie, ewentualne promieniowanie do innych części ciała oraz okoliczności wystąpienia bólu. Istotne jest również, czy bólowi pleców nie towarzyszą inne objawy. Ból pleców u dzieci może wynikać z:
- wrodzonych wad postawy: skoliozy, hiperlordozy lub hiperkifozy;
- kręgoszczeliny, wynikającej z nieprawidłowego połączenia trzonu z łukiem kręgu;
- kręgozmyku, czyli sytuacji, gdy kręg położony wyżej ześlizguje się z kręgu położonego niżej;
- zapalenia krążka międzykręgowego;
- zmian dyskopatycznych;
- zmian związanych z przebytymi urazami;
- przeciążenia;
- chorób nowotworowych;
- chorób reumatologicznych;
- kamicy nerkowej;
- bolesnej miesiączki.
W dalszej diagnostyce mogą być pomocne takie badania jak RTG kręgosłupa, USG jamy brzusznej, TK jamy brzusznej i miednicy oraz rezonans magnetyczny. Oprócz tego lekarz pediatra może zasugerować wykonanie badań laboratoryjnych lub zalecić konsultację u innego specjalisty.
Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa u dziecka?
Wskazania do wykonania MRI kręgosłupa:
- diagnostyka utrzymujących się bólów pleców, bez wyjaśnionej przyczyny;
- ocena rozległości urazów rdzenia kręgowego i kręgosłupa;
- monitorowanie efektów leczenia operacyjnego lub wykrytych wcześniej zmian;
- diagnostyka wad wrodzonych kręgosłupa;
- diagnostyka niewyjaśnionych bólów głowy.
Jak przygotować się do MRI kręgosłupa?
Rezonans magnetyczny to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, nie naraża dziecka na szkodliwe promieniowanie. Czasem wykonywane jest ze wzmocnieniem kontrastowym. Wynik kreatyniny nie może być starszy niż 14 dni. Decyzję o konieczności podania kontrastu podejmuje lekarz. Udając się na badanie, warto zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną, czyli wypisy ze szpitali, konsultacje lekarskie oraz wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych. Przed wejściem do pomieszczenia z aparatem MRI należy ściągnąć wszystkie metalowe elementy odzieży. Następnie Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które wjeżdża do aparatu. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W aparacie panuje hałas, dlatego Pacjent jest zaopatrywany w ochronniki słuchu.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie obrazowe charakteryzujące się wysoką dokładnością, dlatego uzyskane obrazy stanowią silną przesłankę do wykluczenia poważnych zaburzeń rozwojowych lub ich zdiagnozowania i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.