Dziecko u ginekologa – kiedy się udać i czego się spodziewać?

Zazwyczaj do samodzielnego ustalenia wizyty, bez zalecenia lekarza pierwszego kontaktu, dochodzi jeśli widoczne są fizyczne objawy nieprawidłowości, pojawiające się w miejscach intymnych dziecka, takie jak zaczerwienienie warg sromowych, plamienia, sklejenie warg sromowych lub występowanie krwawień.

Czemu należy wybrać ginekologa dziecięcego?

W takiej sytuacji należy wybrać się do ginekologa dziecięcego. Badania ginekologiczne osób dorosłych znacznie się różnią od badań wykonywanych u dzieci. Ponadto specjalista z zakresu chorób dziecięcych dysponuje niezbędną wiedzą i doświadczeniem, które umożliwią mu bezbolesne wykonanie badania i trafne postawienie diagnozy.

Przed wizytą powinniśmy wziąć pod uwagę wiek i świadomość dziecka. W przypadku nieco starszych dzieci warto przeprowadzić rozmowę, w której przygotujemy dziecko do wizyty. Zawsze w takiej sytuacji rodzic lub opiekun dziecka pozostaje z nim przez całe badanie. Gdy mówimy o bardzo małych dzieciach – dziecko podczas badania ginekologicznego może siedzieć na kolanach u opiekuna, gdy dziecko jest starsze – badanie wykonuje się na leżance.

Jak przebiega badanie ginekologiczne dziecka?

Pierwszą część wizyty zawsze stanowi dokładny wywiad. Ginekolog dziecięcy wie w jaki sposób przeprowadzić taką rozmowę, jeśli dziecko jest już świadome i może odpowiadać na pytania. W przypadku niemowląt przeprowadza podobną rozmowę z rodzicami – ma ona na celu nie tylko zebranie wywiadu, ale również opisanie dokładnie wszystkich kroków, które zostaną podjęte podczas badania.

Badanie rozpoczyna się od zewnętrznej oceny narządów płciowych dziecka. Jest to badanie przeprowadzane palpacyjnie, w sposób bardzo delikatny. Nie powinniśmy mieć obaw, że dziecko podczas badania będzie odczuwało ból. Badanie fizykalne pozwala na ocenę stopnia dojrzewania płciowego oraz określenie ogólnego stanu zdrowia dziecka w zakresie ginekologicznym.

USG ginekologiczne u dzieci – przygotowanie do badania

Bardziej dokładnym badaniem, przydatnym zwłaszcza jeśli występujące dolegliwości dotyczą bólów podbrzusza, czy infekcji moczowych, jest USG przez powłoki brzuszne. Jest to badanie obrazowe, dzięki któremu lekarz może precyzyjnie określić stan narządów rodnych, które umiejscowione są w miednicy mniejszej.

Żeby badanie było wiarygodne dziecko musi być odpowiednio do niego przygotowane. W przypadku najmłodszych – noworodków i niemowląt – należy wykonać je 20-30 minut po karmieniu. Lekarz może poprosić, by dokarmić dziecko, jeśli okaże się, że pęcherz moczowy nie jest wystarczająco napełniony. U nieco starszych – do piątego roku życia – dziecko, na godzinę przed badaniem, powinno spożyć odpowiednią ilość płynu (zwykle od 100 do 300 ml). Dzieci starsze, w zależności od wieku, muszą spożyć nawet do 1.5 litra płynów, około 2 godziny przed przeprowadzeniem badania. Dzięki temu pęcherz moczowy będzie odpowiednio napełniony, a badanie będzie wiarygodne.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?