jakie-badania-gdy-planujesz-ciaze-870x400

Kalendarz ciąży dostarcza wskazówek, czy płód i przyszła matka mają się dobrze. Jednak jeśli masz w planach starania o dziecko, warto wykonać badania przed ciążą – na wiele miesięcy przed poczęciem, ponieważ dostarczą istotnych informacji odnośne szans na zapłodnienie i na temat kondycji organizmu kobiety planującej powiększenie rodziny. Dobrze, aby badaniom tym poddał się także przyszły tata, gdyż stan jego zdrowia jest tak samo ważny dla osiągnięcia sukcesu w poczęciu i w prawidłowym rozwoju maleństwa, jak kondycja jego partnerki. Kalendarz badań w ciąży rozpoczyna się z dniem poczęcia. Z kolei harmonogram wykonywania badań przed ciążą rozpisany jest z półrocznym wyprzedzeniem przed zapłodnieniem. Dzięki temu można zawczasu pomyśleć, jak zaplanować ciążę, aby była bezpieczna dla matki i dziecka.

Planowanie ciąży – harmonogram badań

6 miesięcy przed poczęciem:
 • Odwiedź dentystę i wylecz zęby – chore zęby mogą być przyczyną zakażenia, które może doprowadzić nawet do poronienia, a u partnera obniżają jakość nasienia. Ponadto w ciąży nie powinno się wykonywać badań z wykorzystaniem promieni Roentgena i przeprowadzać zabiegów chirurgicznych wymagających zastosowania znieczulenia ogólnego. Nie zaleca się też ekstrakcji zębów ani skomplikowanego leczenia kanałowego. Warto również pamiętać, że wiele chorób daje obraz w jamie ustnej na długo przed tym, niż ich objawy pojawią się w innych narządach, dlatego stomatolog może jako pierwszy zacząć podejrzewać istnienie konkretnego schorzenia i skierować na konsultacje np. do onkologa czy diabetologa.
 • Wykonaj morfologię i nakłoń do tego badania także partnera – jeśli wyniki krwi będą złe, bo np. wykryta zostanie niedokrwistość, wówczas w ciągu kilku miesięcy, które zostały do zaplanowanego momentu poczęcia, będzie można leczyć rozpoznane schorzenie.
 • Oznacz grupę krwi oraz czynnik Rh – swoją i partnera, aby mieć pewność, że w ciąży nie rozwinie się konflikt serologiczny, który mógłby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia płodu czy przyszłej matki.
 • Oznacz poziom hormonów tarczycy (u siebie i partnera) – szczególnie, jeśli już od pewnego czasu gruczoł ten niedomaga. Tarczyca zawiaduje wieloma funkcjami ustroju. Niedobór jej hormonów może spowodować poronienie, problemy z jakością nasienia, a nawet niepłodność. Natomiast nadczynność gruczołu może przyczynić się do wywołania przedwczesnego porodu.
 • Wykonaj test na obecność wirusa cytomegalii, toksoplazmozy i różyczki. Zaszczep się przeciw odrze, śwince, różyczce i WZW typu B. Te choroby w ciąży mogą dawać poważne powikłania, w tym wady wrodzone u dziecka.
 • Wykonaj badania pod kątem ewentualnych zakażeń wenerycznych i na nosicielstwo wirusa HIV – u siebie i partnera. Jeśli testy dają pozytywne wyniki, leczenie musi objąć jednocześnie ciebie i partnera.
 • Wykonaj pełne badanie ginekologiczne z cytologią, oceną czystości pochwy i USG dopochwowym.

3 miesiące przed poczęciem:

 • Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, wykonuj regularnie badania kontrolne zlecane przez lekarzy specjalistów prowadzących terapię. Podczas ciąży dochodzi w organizmie do zmian, które mają wielki wpływ na utrzymanie osiągniętego już stanu równowagi ustrojowej.
 • Wykonaj badania krwi – szczególnie, jeśli wyniki poprzedniego testu nie były najlepsze i jeśli z tego powodu przyjmowałaś leki lub suplementy witaminowe i mineralne.
 • Zbadaj poziom mocznika i kreatyniny w surowicy krwi i wykonaj badanie moczu – dostarczą wskazówek na temat funkcjonowania nerek.
 • Oznacz poziom kwasu foliowego, który jest niezbędny do tego, aby płód prawidłowo się rozwijał.
 • Oznacz poziom glikemii – jeśli badanie glukozy w ciąży potwierdzi, że rozwinęła się cukrzyca, będziesz mieć pewność, że przed czasem oczekiwania na dziecko poziom glukozy we krwi był prawidłowy.
 • Kontroluj ciśnienie krwi – jeśli będzie ono prawidłowe, nie będziesz się martwić wahaniami ciśnienia w ciąży i widmem nadciśnienia, które ujawnia się pod koniec ciąży.
 • Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, przeprowadź testy na choroby weneryczne.
 • Sprawdź, czy nie masz zmian w piersiach.
 • Zleć wykonanie lipidogramu – przed ciążą trzeba zniwelować nieprawidłowe wartości cholesterolu i trójglicerydów, ponieważ w okresie oczekiwania na dziecko dochodzi do bardzo dużych zmian w funkcjonowaniu układu krążenia i do wahań poziomu ciśnienia krwi. Zmienia się też dieta i ilość spożywanych pokarmów. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na poziom lipidów w organizmie – ich nadmiar przyspiesza rozwój blaszek miażdżycowych.

Krótko przed poczęciem:

 • Wykonaj morfologię.
 • Zrób badanie moczu.
 • Przeprowadzaj samobadanie piersi – w ciąży zwiększa się ilość estrogenów, które silnie wpływają nie tylko na prawidłowy przebieg ciąży, ale również mogą stymulować rozwój pewnych chorób.
MULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies