Kiedy i jakie badania zrobić, gdy planujesz ciążę

jakie-badania-gdy-planujesz-ciaze-870x400

Kalendarz ciąży dostarcza wskazówek, czy płód i przyszła matka mają się dobrze. Jednak jeśli masz w planach starania o dziecko, warto wykonać badania przed ciążą – na wiele miesięcy przed poczęciem, ponieważ dostarczą istotnych informacji odnośne szans na zapłodnienie i na temat kondycji organizmu kobiety planującej powiększenie rodziny. Dobrze, aby badaniom tym poddał się także przyszły tata, gdyż stan jego zdrowia jest tak samo ważny dla osiągnięcia sukcesu w poczęciu i w prawidłowym rozwoju maleństwa, jak kondycja jego partnerki. Kalendarz badań w ciąży rozpoczyna się z dniem poczęcia. Z kolei harmonogram wykonywania badań przed ciążą rozpisany jest z półrocznym wyprzedzeniem przed zapłodnieniem. Dzięki temu można zawczasu pomyśleć, jak zaplanować ciążę, aby była bezpieczna dla matki i dziecka.

Planowanie ciąży – harmonogram badań

6 miesięcy przed poczęciem:
  • Odwiedź dentystę i wylecz zęby – chore zęby mogą być przyczyną zakażenia, które może doprowadzić nawet do poronienia, a u partnera obniżają jakość nasienia. Ponadto w ciąży nie powinno się wykonywać badań z wykorzystaniem promieni Roentgena i przeprowadzać zabiegów chirurgicznych wymagających zastosowania znieczulenia ogólnego. Nie zaleca się też ekstrakcji zębów ani skomplikowanego leczenia kanałowego. Warto również pamiętać, że wiele chorób daje obraz w jamie ustnej na długo przed tym, niż ich objawy pojawią się w innych narządach, dlatego stomatolog może jako pierwszy zacząć podejrzewać istnienie konkretnego schorzenia i skierować na konsultacje np. do onkologa czy diabetologa.
  • Wykonaj morfologię i nakłoń do tego badania także partnera – jeśli wyniki krwi będą złe, bo np. wykryta zostanie niedokrwistość, wówczas w ciągu kilku miesięcy, które zostały do zaplanowanego momentu poczęcia, będzie można leczyć rozpoznane schorzenie.
  • Oznacz grupę krwi oraz czynnik Rh – swoją i partnera, aby mieć pewność, że w ciąży nie rozwinie się konflikt serologiczny, który mógłby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia płodu czy przyszłej matki.
  • Oznacz poziom hormonów tarczycy (u siebie i partnera) – szczególnie, jeśli już od pewnego czasu gruczoł ten niedomaga. Tarczyca zawiaduje wieloma funkcjami ustroju. Niedobór jej hormonów może spowodować poronienie, problemy z jakością nasienia, a nawet niepłodność. Natomiast nadczynność gruczołu może przyczynić się do wywołania przedwczesnego porodu.
  • Wykonaj test na obecność wirusa cytomegalii, toksoplazmozy i różyczki. Zaszczep się przeciw odrze, śwince, różyczce i WZW typu B. Te choroby w ciąży mogą dawać poważne powikłania, w tym wady wrodzone u dziecka.
  • Wykonaj badania pod kątem ewentualnych zakażeń wenerycznych i na nosicielstwo wirusa HIV – u siebie i partnera. Jeśli testy dają pozytywne wyniki, leczenie musi objąć jednocześnie ciebie i partnera.
  • Wykonaj pełne badanie ginekologiczne z cytologią, oceną czystości pochwy i USG dopochwowym.

3 miesiące przed poczęciem:

  • Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, wykonuj regularnie badania kontrolne zlecane przez lekarzy specjalistów prowadzących terapię. Podczas ciąży dochodzi w organizmie do zmian, które mają wielki wpływ na utrzymanie osiągniętego już stanu równowagi ustrojowej.
  • Wykonaj badania krwi – szczególnie, jeśli wyniki poprzedniego testu nie były najlepsze i jeśli z tego powodu przyjmowałaś leki lub suplementy witaminowe i mineralne.
  • Zbadaj poziom mocznika i kreatyniny w surowicy krwi i wykonaj badanie moczu – dostarczą wskazówek na temat funkcjonowania nerek.
  • Oznacz poziom kwasu foliowego, który jest niezbędny do tego, aby płód prawidłowo się rozwijał.
  • Oznacz poziom glikemii – jeśli badanie glukozy w ciąży potwierdzi, że rozwinęła się cukrzyca, będziesz mieć pewność, że przed czasem oczekiwania na dziecko poziom glukozy we krwi był prawidłowy.
  • Kontroluj ciśnienie krwi – jeśli będzie ono prawidłowe, nie będziesz się martwić wahaniami ciśnienia w ciąży i widmem nadciśnienia, które ujawnia się pod koniec ciąży.
  • Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, przeprowadź testy na choroby weneryczne.
  • Sprawdź, czy nie masz zmian w piersiach.
  • Zleć wykonanie lipidogramu – przed ciążą trzeba zniwelować nieprawidłowe wartości cholesterolu i trójglicerydów, ponieważ w okresie oczekiwania na dziecko dochodzi do bardzo dużych zmian w funkcjonowaniu układu krążenia i do wahań poziomu ciśnienia krwi. Zmienia się też dieta i ilość spożywanych pokarmów. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na poziom lipidów w organizmie – ich nadmiar przyspiesza rozwój blaszek miażdżycowych.

Krótko przed poczęciem:

  • Wykonaj morfologię.
  • Zrób badanie moczu.
  • Przeprowadzaj samobadanie piersi – w ciąży zwiększa się ilość estrogenów, które silnie wpływają nie tylko na prawidłowy przebieg ciąży, ale również mogą stymulować rozwój pewnych chorób.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?