10 najpopularniejszych mitów o planowaniu ciąży

mity-o-planowaniu-ciazy-870x400


Zastanawiając się, jak zaplanować ciążę, natykamy się na szereg informacji czasem sprzecznych lub zaskakujących dla racjonalnie myślącego człowieka. Fakty i mity o ciąży są powszechne – tu przedstawiamy nieprawdy, z którymi można zetknąć się najczęściej. Warto je poznać, ponieważ niektóre mity o ciąży – jeśli da się im wiarę – mogą przyszłej mamie zaszkodzić.

  1. Płeć dziecka da się zaplanować w 100% – takiej pewności nie daje żaden ze znanych obecnie sposobów. Jeśli planujemy dziecko określonej płci warto, oczywiście, skorzystać z którejś z metod, ale jednocześnie nie nastawiać się na pewny wynik do czasu, aż podczas badania USG nie pojawi się jednoznaczne potwierdzenie, że urodzi się dziewczynka lub chłopiec. Całkowitej gwarancji na sukces nie daje też odpowiednia dieta w ciąży. Jednak dobrze dopasowane menu zwiększa szanse na poczęcie upragnionego syna lub córki. Udokumentowano, że aby starania o dziecko zakończyły się sukcesem w postaci wymarzonej dziewczynki, przyszła mama musi zjadać produkty bogate w magnez i wapń, a więc mleko i jego przetwory, brokuły, orzechy, migdały, kasze pełnoziarniste. Z kolei poczęciu chłopca sprzyja menu obfitujące w sód i potas, czyli z ziemniakami, pomidorami bananami. Ale uwaga: mamy chorujące na nadciśnienie, które chcą poprzez dietę wpływać na planowanie płci dziecka, nie powinny obsesyjnie pragnąć poczęcia chłopca, ponieważ dla nich dieta bogata w sód jest niebezpieczna.
  2. Opalanie w ciąży szkodzi – tak, jeśli założy się leżenie przez wiele godzin na plaży, ponieważ można wtedy dostać uczulenia lub porażenia słonecznego. Opalanie nie szkodzi, jeśli mówimy o normalnym przebywaniu na słońcu i po posmarowaniu skóry preparatem z filtrem przeciwsłonecznym.
  3. Alkohol w ciąży jest niedozwolony, ale przed ciążą picie nie podlega ograniczeniom – nieprawda. Planowanie ciąży rozpoczynamy między innymi od odstawienia lub ograniczenia używek. Bezwzględnie rezygnujemy z alkoholu i papierosów. Zapewni to bezpieczeństwo na początku ciąży, czyli w okresie, kiedy często jeszcze nie wiemy, że w łonie rozwija się dziecko. Pierwsze kilka tygodni ciąży to jednocześnie czas największej wrażliwości płodu na wpływ alkoholu. Udowodniono, że dzieci matek, które nie przestrzegały zasady abstynencji na początku ciąży mogą urodzić się z uszkodzeniem mózgu lub innymi wadami rozwojowymi.
  4. Zadbane zwierzęta, które mieszkają z nami, nie stanowią źródła zakażenia – nieprawda. Nawet, jeśli są regularnie odrobaczane i szczepione, mogą być nosicielami innych zarazków. Szczególnie niebezpieczna jest toksoplazmoza w ciąży, ponieważ powoduje poważne uszkodzenia płodu z jego śmiercią włącznie.
  5. Jedzenie w ciąży powinno być takie samo jak podczas przygotowań do niej – dieta w ciąży ma zaspokajać potrzeby dwóch istot: matki i dziecka. Jedzenie przed czasem oczekiwania na dziecko ma z kolei dostarczać składników, które ułatwią poczęcie i planowanie płci dziecka. Na jakiś czas przed rozpoczęciem ciąży rezygnujemy z produktów niepodanych obróbce cieplnej; zakazany jest też ser pleśniowy wytwarzany z surowego, niepasteryzowanego mleka – te składniki menu mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia bakterie z gatunku Listeria monocytogenes, które z łatwością z organizmu matki przenoszą się na płód i mogą doprowadzić nawet do jego obumarcia.
  6. Obcisłe ubrania przed ciążą nie szkodzą – nieprawda, ponieważ jeśli są zbyt ciasne, zawsze źle wpływają na krążenie, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do silnego niedokrwienia i niedotlenienia tkanek.
  7. W ciąży zakazane jest uprawianie sportu – chyba tylko wtedy, gdy wstydzimy się rosnącego brzuszka i zniekształconej figury. W każdym innym przypadku warto pływać, uprawiać łagodny jogging i ćwiczenia relaksujące i wzmacniające, poprawiając w ten sposób kondycję i przygotowując się do porodu. Zakazane są sporty ekstremalne, które powodują gwałtowne wyrzuty adrenaliny i wzrost ciśnienia. Im bliżej zaplanowanego terminu na zajście w ciążę, tym sport powinien przybierać bardziej łagodną formę.
  8. Dentysta wyleczy zęby także w czasie ciąży – wyleczyć może, ale (o ile tylko będzie to możliwe) wstrzyma się z wykonaniem ekstrakcji, założeniem implantu lub intensywnym leczeniem paradontozy.
  9. Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych przez kilka miesięcy nie można planować ciąży – nieprawda, choć rzeczywiście zalecane jest planowanie poczęcia po kilku cyklach owulacyjnych. Uzasadnione to jest obawą, że po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych nie zawsze od razu w przewidywanym terminie pojawia się owulacja. Ustalając kalendarz ciąży warto wziąć to pod uwagę.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek