Pinoterapia - napięciowy ból głowy – jak z nim walczyć?

Napięciowy ból głowy – skąd się bierze?

Napięciowy ból głowy należy do grupy samoistnych, co oznacza, że nie można wskazać konkretnych przyczyn jego pojawienia się. Ten rodzaj bólu jest bardzo powszechny – zakłada się, że w ciągu całego życia może się z nim zetknąć nawet osiemdziesiąt procent populacji. U większości osób dolegliwość ta będzie miała przebieg epizodyczny, co oznacza, że bóle będą występować maksymalnie przez 12 dni w ciągu całego roku. Forma epizodyczna może jednak przekształcić się w przewlekłą – taka sytuacja dotyczy około 2-3% przypadków.

Jakie są objawy napięciowego bólu głowy?

Napięciowy ból głowy zwykle pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Zazwyczaj towarzyszy nam przez kilka godzin, jednak może być tak, że potrwa nawet tydzień. To najczęstszy rodzaj bólu głowy, choć w języku potocznym wciąż określa się go mianem migreny. Ból charakteryzowany jest jako tępy, uciskający. Nie wiąże się z nim uczucie pulsowania, a rozproszenia po całej głowie. Zazwyczaj lokalizuje się przede wszystkim w okolicach karku, czoła i ciemieniowej części głowy.

By zdiagnozować napięciowy ból głowy należy przede wszystkim wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania dolegliwości bólowych. Wyraźnie widoczne jest, że osoby bardziej podatne na stres, ze stwierdzonymi zaburzeniami nerwicowymi, są bardziej podatne na wystąpienie tego rodzaju bólu.

Leczenie napięciowego bólu głowy

W większości przypadków, zwłaszcza bólu o charakterze epizodycznym, powszechnie dostępne środki, takie jak paracetamol, czy ibuprofen, wystarczają, by przynieść ulgę pacjentowi. Leczenie jest znacznie trudniejsze, kiedy mowa o bólu przewlekłym. W takiej sytuacji, poza leczeniem farmakologicznym, wprowadza się różne formy oddziaływania niefarmakologicznego, przede wszystkim zabiegi z zakresu fizjoterapii, której celem powinno być rozluźnienie napiętych mięśni oraz zwiększenie miejscowego ukrwienia.

Pinoterapia na ból głowy

Dużą skuteczność w łagodzeniu objawów napięciowego bólu głowy wykazują zabiegi pinoterapii. To narzędziowa forma fizjoterapii, której celem jest pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Pinoterapia opiera się na wieloletnich doświadczeniach związanych z zabiegami akupresury, masażu leczniczego czy suchego igłowania i w pełni wykorzystuje ich potencjał oraz gromadzoną latami wiedzę.

Wykorzystywane w pinoterapii narzędzia – piny i gwoździe – pozwalają na przeprowadzenie odpowiedniej stymulacji. Przy pomocy ucisku określonych punktów znajdujących się na ciele pacjenta stymuluje się procesy samonaprawcze organizmu i redukuje napięcie. Bodźce wywoływane podczas zabiegu są w stanie automatycznie zmniejszyć dolegliwości bólowe, a osoby cierpiące na napięciowe bóle głowy odczuwają zwykle znaczącą poprawę już po pierwszym zabiegu.

Dla pacjentów bardzo ważny jest fakt, że pinoterapia to metoda nieinwazyjna, a jedyne skutki uboczne, które możemy zaobserwować to zaczerwienienie miejsca poddawanego zabiegowi, które utrzymuje się przez maksymalnie kilka godzin po zabiegu. Pinoterapia pomaga nie tylko w napięciowych bólach głowy, jest również odpowiednim sposobem na bóle migrenowe, a także cały szereg innych dolegliwości.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?