Sigmoidoskopia - co to jest, jak wygląda badanie, czy boli, jak długo trwa, wskazania, cena

sigmoidoskopia-warszawa-870x400
Co to jest sigmoidoskopia?

Sigmoidoskopia należy do grupy badań endoskopowych jelita grubego. W trakcie badania oceniana jest śluzówka odbytnicy, esicy, okrężnicy zstępującej i części poprzecznicy, czyli dystalna część jelita grubego. Do badania wykorzystywany jest cienki, krótki endoskop – sigmoidoskop. Badanie jest podobne do kolonoskopii (panendoskopii), ale sigmoidoskopia trwa krócej oraz nie wymaga tak długiego i uciążliwego przygotowania, jak kolonoskopia. Sigmoidoskopia to badanie dobrze tolerowane przez pacjentów.

W jakim celu wykonuje się sigmoidoskopię? Jakie są wskazania do sigmoidoskopii?

Celem badania jest ocena błony śluzowej badanych odcinków jelita grubego. W trakcie sigmoidoskopii lekarz poszukuje owrzodzeń błony śluzowej, zmian polipowatych, guzów oraz deformacji, a także miejsc, z których mogło wystąpić krwawienie. Za pomocą specjalnych narzędzi można pobrać fragmenty błony śluzowej do badania, na przykład histopatologicznego. Celem sigmoidoskopii mogą być także zabiegi - zatamowanie krwawienia z dystalnej części przewodu pokarmowego lub leczenie żylaków. Wymienia się następujące wskazania do sigmoidoskopii:
  • krwawienia z dolnego odcinka jelita, to jest pojawienie się krwi w stolcu
  • stwierdzenie krwi utajonej w kale lub diagnostyka niedokrwistości o nieustalonej przyczynie
  • przewlekłe biegunki, zaparcia lub zmiana rytmu wypróżnień
  • nieprawidłowy kształt stolca (stolce ołówkowate, taśmowate)
  • mimowolne oddawanie stolca
  • ból brzucha o nieustalonej przyczynie
  • podejrzenie zespołu jelita nadwrażliwego
  • podejrzenie polipów, guzów lub owrzodzeń jelita grubego (pobranie wycinków)
  • podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz kontrole w trakcie leczenia
  • kontrola po zabiegach polipektomii lub operacyjnym leczeniu jelita grubego
  • kontrole u osób z chorobą Leśniowskiego - Crohn’a

Sigmoidoskopia - jak wygląda badanie?

Badanie jest dobrze tolerowane – zwykle nie powoduje dolegliwości bólowych. Dlatego wykonanie sigmoidoskopii nie wymaga sedacji, czyli podania dożylnych leków uspokajających. Podczas badania pacjent leży na lewym boku. Lekarz wprowadza przez odbyt giętki fiberoskop – sigmoidoskop, którego końcówka pokrywana jest przed badaniem żelem zawierającym środek znieczulający. Mikrokamera umieszczona na końcu sigmoidoskopu umożliwia oglądanie badanej okolicy. Jeżeli to konieczne, specjalnymi narzędziami pobierane są wycinki do badań mikroskopowych. Czas trwania badania zazwyczaj nie przekracza 15 minut.

Jak przygotować się do sigmoidoskopii?

Przygotowanie do sigmoidoskopii jest prostsze i zdecydowanie mniej uciążliwe, niż do kolonoskopii. Niemniej tylko prawidłowe oczyszczenie jelita grubego umożliwia dokładne badanie śluzówki. Zaleca się, aby przez trzy dni poprzedzające badanie, pacjent nie spożywał czarnej kawy, jagód, buraków oraz innych pokarmów barwiących stolec.  W przeddzień badania w godzinach wieczornych należy wykonać wlewkę doodbytniczą (lewatywę) preparatem do tego przeznaczonym. Przygotowanie w dniu badania jest zależne od godziny na którą zaplanowany jest zabieg.
Jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych, to w dniu badania należy pozostać na czczo. Na 2 godziny przed badaniem należy wykonać powtórną wlewkę doodbytniczą preparatem do tego przeznaczonym. 
Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to w dniu zabiegu, 6 godzin przed planowanym badaniem należy pozostać na czczo, nie należy przyjmować żadnych płynów do 4 godzin przed badaniem. Na 2 godziny przed planowanym badaniem należy wykonać powtórną wlewkę doodbytniczą preparatem do tego przeznaczonym.
W obydwóch przypadkach nie należy w dniu badania żuć gumy ani palić tytoniu.
Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przeciwwskazania do sigmoidoskopii

Sigmoidoskopia jest dobrze tolerowana przez pacjentów i bezpieczna. Są jednak pewne przeciwwskazania do badania:
  • zaostrzenie chorób zapalnych jelita grubego (choroba Leśniewskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (jeżeli planowane jest pobieranie wycinków lub zabieg).
Badanie to nie powinno być również wykonywane u osób z ciężkimi chorobami serca i płuc, na przykład przy niestabilnej chorobie wieńcowej lub w niewydolności krążenia znacznego stopnia, a także u kobiet w II i III trymestrze ciąży.

Sigmoidoskopia - opinie

Sigmoidoskopia - badanie końcowego odcinka jelita grubego jest lepiej tolerowane, niż kolonoskopia, zwana również panendoskopią. Kolonoskopia wymaga dłuższego i bardziej uciążliwego przygotowania do badania, dłużej także trwa samo badanie. Ponieważ jednak wiele zmian patologicznych przewodu pokarmowego lokalizuje się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, warto zasięgnąć porady lekarza, który zaleci odpowiedni rodzaj badania u danego pacjenta. Sigmoidoskopia może być także badanem przesiewowym, na przykład w niektórych przypadkach rodzinnego występowania raka jelita grubego.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?