Otyłość prowadzi do przeciążeń stawów i zwyrodnień

Otyłość to nie tylko choroby serca, udar mózgu, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwór. To poważne kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem narządu ruchu. Jednak wciąż nie jesteśmy tego świadomi lub po prostu lekceważymy ten problem.

Miejscem, w którym ludzie najczęściej chorują na otyłość jest Ameryka. Nic dziwnego, skoro amerykańska żywność należy do najbardziej niezdrowych dla naszego organizmu. Jednak w zasadzie to w każdym kraju znajdziemy nie jedną osobę, która zmaga się z tą nadwagą lub otyłością. Powszechnie wszyscy wiemy, że brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, brak snu, nadużywanie alkoholu i tytoniu prowadzą do otyłości. Skoro jesteśmy tego świadomi, to dlaczego wciąż tyjemy? Na problem otyłości powinniśmy spojrzeć całościowo. Nie ograniczać go tylko do niewłaściwej diety. Okazuje się bowiem, że bardzo duży wpływ mają na nią uwarunkowania genetyczne. Konsekwencje otyłości są drastyczne. Rujnują nie tylko nasz organizm, lecz także układ kostny. Przyjrzyjmy się jak otyłość wpływa na twój układ ruchowy. Szerzej, jak brak ruchu i nawet niewielki nadmiar kilogramów obciążają twoje stawy.

Zwyrodnienia

Najczęstszym schorzeniem towarzyszącym otyłości są zwyrodnienia, czyli zniszczenie stawów. Zwyrodnienie to niestety choroba nieodwracalna. Jakie są jej przyczyny? Tutaj lekarze mówią o pierwotnych, które związane są po prostu z wiekiem starczym lub przyczyny są nieznane. Wtórna postać zwyrodnienia dotyczy już konkretnego powodu, na przykład uszkodzenia mechanicznego stawu, choroby przewlekłej lub ogólnoustrojowej. Otyłość to jedna z podstawowych przyczyn zwyrodnień. Zwykle dotyczą one kręgosłupa, który narażony jest na największe obciążenie. Pozycja siedząca powoduje największy nacisk na nasz kręgosłup.

Zwyrodnienie w obrębie kręgosłupa uniemożliwia jego ruchomość, powoduje nasilające się bóle, deformuje i usztywnia stawy, słowem – doprowadza do kalectwa konkretnej części układu ruchu.

Przeciążenie stawów

Im większa masa ciała, tym większy nacisk na staw. Osoby otyłe zmagają się przeciążonymi stawami, głównie stawu kolanowego. Dlaczego prawie wszystkich bolą kolana? Dlatego, że to przede wszystkim kolana dźwigają ciężar naszego ciała. Otyłość wpływa także na kłopoty ze stawem biodrowym. Im bardziej obciążone są nasze stawy z powodu nadmiaru kilogramów, tym o prawie o prawie 80% zwiększa się ryzyko kontuzji. Jaka jest funkcja stawu kolanowego w naszym ciele? Przede wszystkim w nim odbywają się ruchu rotacyjne oraz zgięciowo-wyprostne. Jeżeli staw jest znacząco przeciążony, powoli traci swoje funkcje. Z tego względu, wiele otyłych osób nie może w pełni wyprostować lub zgiąć kolana. Niestety wciąż zdecydowanie większa część społeczeństwa choruje z powodu otyłości na własne życzenie. 

Jak leczyć otyłość?

Przede wszystkim nie popełniaj tego błędu i nie odchudzaj się na własną rękę. Najlepiej pójść do dietetyka, który zleci ci wykonanie najważniejszych badań i wprowadzi odpowiednią metodę leczenia.

Bardzo istotną kwestią jest oczywiście ruch. Wielu otyłych ludzi podejmuje próbę uprawiania sportu, na przykład biegając czy chodząc na siłownię. Jednak przy nadmiarze kilogramów możemy wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku. Osoby otyłe powinny zapisać się najpierw na fizjoterapię i rehabilitację.

Metody fizjoterapeutyczne, w skład których wchodzi przede wszystkim kinezyterapia obejmują ćwiczenia wytrzymałościowe i oporowe. Dodatkowo pod okiem specjalistów pacjent wykonuje odpowiednio dobrane ćwiczenia aerobowe. Zabiegi z magnetoterapii pozytywnie wpłyną na pracę serca i krążenie. U pacjentów z otyłością stosuje się także krioterapię, która działa mobilizująco na wiele układów, zwłaszcza układ nerwowy. Z kolei dzięki hydroterapii poprawi się ukrwienie tkanek i narządów. Fizjoterapeuci w procesie leczenia wykorzystują także metodę PNF, terapię manualną czy masaż klasyczny. Dodatkowo do pracy z pacjentem używa się profesjonalnego sprzętu: piłek, taśm, trampolin, mat i rollerów.

Ćwiczenia z zakresu rehabilitacji przyczynią się do zwiększenia ruchomości w stawach, a dzięki ćwiczeniom rozciągająco-wzmacniającym uelastycznimy i poprawimy kondycję mięśni. Co ważne, dzięki pomocy specjalistów nauczymy się odpowiedniej techniki ruchu.

Ważną kwestią w przypadku osób z otyłością jest także wykonanie rezonansu magnetycznego. Rezonans magnetyczny umożliwia ponadto badanie funkcji określonych obszarów ciała, monitorowanie przebiegu procesu leczenia, śledzenie przebiegu lub cofania się choroby. W badaniu można lokalizować zmiany o charakterze nowotworowym lub zapalnym, szacować ich wielkość oraz ułożenie i oznaczać obszar planowanego zabiegu chirurgicznego.

Pamiętaj, że otyłość to choroba, którą możesz wyleć, stosując odpowiednie metody leczenia indywidualnie dobrane do twojego przypadku. Zapraszamy do MULTI MED na konsultację z dietetykiem, by uzyskać poradę jak możesz rozwiązać swój problem. Dowiedz się jak możemy Ci pomóc.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek