Nie możesz schudnąć? To może być niedoczynność tarczycy

dieta-przy-niedoczynnosci-tarczycy-870x400_2


Niedoczynność tarczycy powoduje, że metabolizm zwalnia. Jeśli czujesz ciągłe zmęczenie, ospałość, szybko się męczysz, ciągle ci zimno, a do tego – o zgrozo! – nie umiesz schudnąć, choć bardzo się starasz, zastanów się, czy przyczyną twoich problemów nie jest właśnie niedoczynność tarczycy. Dieta ma wtedy kluczowe znaczenie dla redukcji masy ciała, ale musi być wspomagana aktywnością fizyczną i – jeśli trzeba – leczeniem farmakologicznym.

Diagnozę, czy tarczyca wykazuje niedoczynność, stawia endokrynolog. Czyni to na podstawie wywiadu i wyników badań laboratoryjnych. Jeśli wykażą one, że w organizmie jest za mało hormonów takich, jak trójjodotyronina i tyroksyna, nastaw się, że w staraniach o smukłą sylwetkę, poza przyjmowaniem leków uzupełniających niedobory hormonów tarczycy i fundowaniem sobie codziennej dawki intensywnego ruchu, musisz posiłkować się również specjalną dietą:

Tarczyca – regulator masy ciała


Z prawidłową pracą tarczycy związane są następujące substancje:

  • Hormony tyroksyna i trójjodotyronina – oba zaangażowane w utrzymanie tempa metabolizmu na odpowiednio wysokim poziomie. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za pobudzanie procesów rozpadu tłuszczów w tkankach i ich utlenianie. Zawiera w swoim składzie jod. Jeśli usunie się jod z cząsteczki tyroksyny, powstanie trójjodotyronina. Zadaniem tego hormonu jest m.in. przyspieszanie spalania tłuszczów.
  • Enzymy – tyreoperoksydaza zawierająca żelazo, która jest niezbędna w procesie wytwarzania hormonów tarczycy, oraz selenoproteiny zawierające w swoim składzie selen, a odpowiedzialne za wytwarzanie przyspieszającej spalane tłuszczu trójjodotyroniny.
  • Białka, które tworzą receptory na cząstkach trójjodotyroniny – zawierają one cynk.
  • Witamina D – jej receptory znajdują się w tarczycy, reguluje ona układ immunologiczny i zabezpiecza przed rozwojem stanów zapalnych tarczycy, w tym choroby Hashimoto.

Jeśli brakuje któregokolwiek z wymienionych minerałów, zaburzeniu ulegnie też wytwarzanie hormonów tarczycy – a co za tym idzie zakłócone zostanie także tempo przemiany materii. To tłumaczy, dlaczego dieta przy niedoczynności tarczycy musi zawierać żelazo, selen, cynk i jod; oraz witaminy, które ułatwią wchłanianie tych pierwiastków.

Jaka dieta na niedoczynność tarczycy?

Tradycyjna dieta odchudzająca opracowana jest z myślą o ograniczeniu liczby kalorii. Menu przyspieszające metabolizm musi zawierać wymienione wyżej składniki. Można je znaleźć w naturalnej żywności:

  • Żelazo – najlepszym jego źródłem jest mięso, podroby mięsne, ryby, żółtko jaja kurzego, botwinka, buraki.
  • Jod – dostarczą go owoce morza, morskie ryby oraz sól jodowana. Dieta przy nadczynności tarczycy eliminuje z kolei zawartość tego pierwiastka.
  • Cynk – znajdziemy go w mięsie, jajach, nasionach: słonecznika, dyni, lnu, w kiełkach, nasionach roślin strączkowych.
  • Selen – skarbnicą tego składnika są orzechy brazylijskie, ryby morskie, indyk, rośliny strączkowe.
  • Białka – szukamy ich w nabiale, mięsie, nasionach strączkowych, szczególnie soi.
  • Witamina D – duże jej ilości zawiera tran, tłuszcz rybi. Pod wpływem słońca wytwarzana jest przez skórę.

Ważne! Przepisy na dania wspomagające chudnięcie przy niedoczynności tarczycy nie mogą zawierać kalarepy, kapusty, jarmużu czy kalafiora. Rośliny te zawierają bowiem goitrogeny – substancje obniżające ilość jodu w organizmie. Składniki te powinna natomiast zawierać dieta w nadczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy - dieta i ruch 

Z niedoczynnością tarczycy walczymy, zaczynając od farmakoterapii wspomaganej dietą i aktywnością fizyczną. Wynikające z niedoczynności tarczycy ospałość, męczliwość i przykre symptomy układowe są wynikiem spowolnienia metabolizmu wywołanego z kolei przez niedobory hormonów, za czym – jak już wiemy – kryją się deficyty pierwiastków wymienionych wyżej. Zatem dostarczając organizmowi wymienione składniki oraz przepisane przez lekarza leki, podnosimy ilość hormonów wytwarzanych przez tarczycę, a tym samym wpływamy na przyspieszenie metabolizmu. Większa ilość hormonów tarczycy podnosi z kolei poziom endorfin – hormonów szczęścia. Te – motywują do pozytywnego myślenia i podejmowania aktywności fizycznej.
Ważne: jeśli stwierdzono u ciebie niedoczynność tarczycy, drakońskie odchudzanie zastąp regularnymi posiłkami. Udowodniono, że zmniejszanie ilości jedzenia spowalnia pracę tarczycy i może być przyczyną niepowodzeń w skutecznym redukowaniu nadmiernej masy ciała.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?