skuteczne-odchudzanie-870x400_1

Kiedy nadchodzą cieplejsze wiosenne dni i pora na założenie lżejszych ubrań, a ty krytycznie patrzysz w lustro, oceniając mniej lub bardziej zaokrągloną figurę, nie wpadaj w panikę, tylko zrzucaj zbędne kilogramów z głową. Podpowiadamy, co zrobić, aby motywacja do odchudzania nie znikła aż do lata.

1. Dieta, czyli smaczne i zdrowe jedzenie

Paradoksalnie: żeby schudnąć, trzeba jeść, ale tylko to, co zdrowe. I jednocześnie smaczne – bo dieta na płaski brzuch to nie tylko zdrowa dieta, ale przede wszystkim pożywienie, które dostarcza mnóstwa witamin, minerałów i błonnika, a na dodatek nie skąpi podniebieniu smakowitych podniet, a oczom – widoku kolorowych kompozycji. Słowo dieta kojarzy się z koniecznością liczenia kalorii i rygorystycznym selekcjonowaniem produktów. Tymczasem dieta to nic innego, jak plan żywienia, na bazie którego tworzone są jadłospisy. Jeśli nie wiesz, jak zacząć odchudzanie od kuchni, możesz skorzystać z porady dietetyka. Dietetyk skomponuje menu dopasowane nie tylko do twojego trybu życia i nawyków, ale dostosuje również jadłospis do twoich preferencji kulinarnych. W ten sposób motywacja do tego, aby schudnąć, zostanie ci podana… na talerzu.

2. Grupa wsparcia

Psychika człowieka jest tak skonstruowana, że nic tak dobrze nie dopinguje do realizowania wyznaczonych sobie celów, jak wsparcie innych. Zrzucenie kilku kilogramów jest zadaniem trudniejszym, niż przybranie na wadze o tyle samo. Może się zdarzyć, że kiedy pojawią się niepowodzenia i wynikający z tego spadek lub brak motywacji, wtedy nawet silna psychika nie pomoże wytrwać w planie, jak schudnąć 10 kg w 3 miesiące, jeśli obok ciebie nie będzie przyjaciół lub rodziny, którzy zdopingują do dalszego wysiłku w zrzucaniu nadwagi.
Otaczaj się ludźmi pozytywnie myślącymi, racjonalnymi optymistami – tacy najlepiej potrafią podbudować: dobrym słowem, logiczną argumentacją i praktyczną analizą niepowodzeń oraz wskazać sposób, jak się zmotywować do ćwiczeń. Wymieniaj się doświadczeniami w odchudzaniu z innymi – również przez internet, na forach czy chatach. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na warsztaty odchudzające – będąc w grupie doświadczysz naturalnej konkurencji, a ta świetnie motywuje do realizacji wyznaczonego celu.

3. Racjonalny plan

Twój program, jak szybko schudnąć, musi być przemyślany. Jeśli wiesz, że musisz wprowadzić wiele zmian w diecie i w stylu życia, nie porywaj się z motyką na słońce i nie wyznaczaj, że w ciągu miesiąca zrzucisz więcej niż 7 kilogramów i codziennie przebiegniesz przynajmniej 5 km. Bo raz, że tak duży spadek masy ciała w tak krótkim czasie jest mało prawdopodobny (i nie służy zdrowiu), a dwa: jeśli dotychczas twój styl życia można było określić jako siedząco – kanapowy, najprawdopodobniej będzie ci potrzebna solidna motywacja do ćwiczeń fizycznych – bo nawyki trudno zmienić z dnia na dzień. Niemożność zrealizowania zbyt ambitnego planu odchudzania może szybko zniechęcić, dlatego postaw raczej na metodę małych kroków: 1-2 kilogramy mniej w ciągu miesiąca i codzienna dawka aktywności fizycznej, która nie przerasta twoich indywidualnych możliwości, ale umożliwia spalenie określonej liczby kalorii.

4. Przyjemności

Optymizm i konsekwentne realizowanie wyznaczonego planu odchudzania na pewno przyniosą spodziewany rezultat, ale silna motywacja wewnętrzna powinna być pozytywnie wzmacniana. Wtedy rosną szanse na to, że operację pt. Jak schudnąć do wakacji? uda się zakończyć terminowo i wraz z początkiem lata bez kompleksów założysz bikini lub pokażesz światu brzuch umięśniony a nie otłuszczony. Nagradzaj się cyklicznie lub po osiągnięciu wyznaczonego celu cząstkowego i na różne sposoby (ale na wszelki wypadek zapytaj dietetyka, czy możesz bez wyrzutów sumienia zjeść dodatkową porcję ulubionego deseru).

5. Przypomnienia

Teksty motywacyjne zapisane na samoprzylepnych fiszkach naklejanych na szafkach, w samochodzie, podrzucanych do torebki z drugim śniadaniem, tapety motywacyjne widoczne na monitorze smartfona lub komputera, tablica motywacyjna umieszczona na obudowie lodówki lub w szufladzie z łakociami stanowią dobre pomoce przypominające o celu, do którego dążysz.
MULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies