10 prostych zmian w Twojej codziennej diecie, które pomogą Ci schudnąć

jak-szybko-schudnac-870x400_1

Jak szybko schudnąć, jeśli do początku lata zostało zaledwie 3 miesiące? To zadanie wymagające, ale jak najbardziej wykonalne. Jeśli wpleciesz w twój styl życia zasady zdrowego odżywiania, już teraz możesz kupować najmodniejsze w tym sezonie bikini i kąpielówki.

Motywacja do odchudzania to skuteczny motor napędowy aktywności ukierunkowanej na płaski brzuch i niższe wskazania wagi. Sama motywacja to jednak za mało. Odchudzanie trzeba bowiem zacząć od kuchni i od zmiany nawyków. Jeśli nie wiesz, jak ułożyć dietę samodzielnie, możesz skonsultować to z dietetykiem. Specjalista podpowie, co jeść, żeby schudnąć. My podpowiadamy, JAK jeść, żeby schudnąć – bo to również bardzo istotne.

1. Zmień myślenie

Jedzenie służy zaspokajaniu zapotrzebowania organizmu na energię i składniki budulcowe oraz regulatorowe. Nie jest używką, po którą trzeba sięgać w chwili desperacji, stresu lub niepokoju. Dlatego przestań je traktować jak lek na całe zło lub jako środek jedynie zapełniający pusty żołądek. Pomyśl, że z każdym kęsem masz wprowadzać do ustroju życiodajne składniki a nie elementy zapełniające jedynie pusty żołądek – dzięki temu dieta odchudzająca nie będzie dla ciebie rozwiązaniem postnym, stosowanym przymusowo jako przeciwwaga do uprzedniego folgowania sobie w jedzeniu, ale stanie się fundamentem, na którym oprzesz zdrowy styl życia.

2. Ogranicz wielkość porcji

Najlepsza dieta na płaski brzuch polega na umiarkowaniu w jedzeniu i stawianiu na jakość a nie na ilość spożywanego jedzenia. Jemy również oczami, dlatego jeśli na dużym talerzu umiejętnie i atrakcyjnie rozmieścisz niewielką ilość jedzenia, podświadomie przygotujesz organizm na solidną dawkę pożywienia.

3. Zjadaj 5 posiłków dziennie

Częstsze, ale niezbyt obfite posiłki zapobiegają odczuwaniu głodu i normalizują proces trawienia. Organizm przyzwyczaja się do stałych pór jedzenia i sam zaczyna się dopominać o pożywienie, kiedy nadchodzi właściwy czas.

4. Jedz wolniej

To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze: kiedy jesz w pośpiechu, zazwyczaj nie zwracasz uwagi na to, ile tak naprawdę zjadasz. A zjadasz najczęściej za dużo, ponieważ wciąż odczuwasz niedosyt. Uczucie niedosytu jest spowodowane tym, że do mózgu nie dotarła jeszcze informacja o wystarczającej ilości glukozy we krwi. Po drugie: wolne jedzenie sprzyja lepszemu rozdrobnieniu pokarmu i jego szybszemu trawieniu. Czyli im dokładniej żujesz, tym szybciej przestaniesz odczuwać głód.

5. Postaw na błonnik

Zawarty w produktach roślinnych błonnik wykazuje się niezwykłą łatwość pęcznienia. Dzięki temu dieta warzywna daje uczucie pełności w żołądku i sytości oraz świetnie reguluje trawienie, przyspiesza perystaltykę jelit i w naturalny sposób obniża zbyt wysoki cholesterol. Postaw na gotowanie na parze i zainwestuj w parowar – w ten sposób ugotujesz warzywa bez większych strat witamin i minerałów.

6. Ogranicz cukier

Jeśli zastanawiasz się, jak stracić brzuch, to zmniejsz ilość cukru w diecie. Tłuste jedzenie nie jest tak niebezpieczne dla figury, jak produkty zawierające cukier. Cukier jest bowiem materiałem energetycznym, którego nadwyżki zamieniane są w tłuszcz i magazynowane w podskórnej tkance tłuszczowej. Brzuch jest tym obszarem, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się najczęściej.

7. Urozmaicaj posiłki

Pokusa sięgania po to i owo pomiędzy posiłkami często wynika z faktu, że w danym produkcie żywnościowym znajduje się składnik, którego w ustroju jest za mało. Zdrowa dieta oparta jest na różnorodności. Kiedy spożywasz różnorodne pokarmy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dostarczasz organizmowi wszystkie potrzebne składniki.

8. Dostosuj dietę do trybu życia

Nie ma uniwersalnego sposobu żywienia dla odchudzających się. To dlatego warto skorzystać z porady dietetyka. Inna powinna być dieta matki karmiącej, która chce zapewnić niemowlęciu najlepszy pod względem zdrowia start w życie, a która jednocześnie nie chce przybrać na wadze; inna – przeznaczona dla osób prowadzących sportowy styl życia, np. dieta na przyrost masy mięśniowej; jeszcze inny program żywieniowy powinny stosować osoby z chorobami metabolicznymi, dla których odchudzanie ma iść w parze z poprawą zdrowia ogólnego (tu polecana jest np. dieta cholesterolowa).

9. Przestań najadać się do syta…

… bo zjesz stanowczo za dużo. Uczucie sytości pojawia się po ok. 20 minutach od przełknięcia pierwszego kęsa, bo tyle czasu trwa strawienie jedzenia i dystrybucja składników pokarmowych do krwiobiegu. Dlatego jedz wolno, do zaspokojenia pierwszego głodu.

10. Sięgaj po wodę niegazowaną 

Czysta woda nie dostarcza kalorii, których tak wiele w napojach słodzonych, a szklanka wody wypita przed posiłkiem sprawi, że zjesz mniej.
Powyższe rozwiązania są proste, ale bardzo skuteczne. Jeśli masz apetyt na zdrowie, wypróbuj je – jedyne, co możesz stracić to zbędne kilogramy. Zyskujesz wiele, bo smuklejszą sylwetkę i perspektywę udanych wakacji już za kilka miesięcy.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?