Wyprysk ostry i przewlekły

Kiedy mówimy o wyprysku ostrym lub przewlekłym?

Wyprysk, czyli kontaktowe zapalenie skóry, to niezakaźna choroba skóry o podłożu zapalnym. Kiedy pojawia się nagle, zwykle ma postać nasilonego rumienia, któremu towarzyszą pęcherzyki lub grudki, a nawet nadżerki. Skóra może być obrzęknięta a pacjent odczuwa silny świąd.

Natomiast, kiedy zmiana na skórze utrzymuje się dłużej, skóra ulega lichenizacji. Jest to proces, który prowadzi do zapalnego pogrubienia skóry. Uwydatnia się wtedy jej rzeźba i pogłębiają się fałdy skórne ‒ najłatwiej jest to dostrzec na skórze dłoni. Przy wyprysku przewlekłym, pacjent skarży się również na świąd i zaczerwienienie, a skóra ma tendencję do pękania, zwłaszcza w zgięciach stawowych.

Przyczyny powstawania wyprysku

Kontaktowe zapalenie skóry pojawia się pod wpływem kontaktu z określonym czynnikiem. Ze względu na rodzaj czynnika wywołującego, możemy podzielić wyprysk kontaktowy na następujące rodzaje:

  • alergiczny ‒ wywołany odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z alergenem, na który pacjent jest uczulony;
  • z podrażnienia ‒ powstaje na skutek działania substancji uznanej za szkodliwą, a nawet toksyczną (np. silnie drażniące środki czystości, farby, lakiery, itd.);
  • zawodowy ‒ najczęściej stanowi podkategorię wyprysku kontaktowego z podrażnienia, związany z substancjami, na które pacjent jest narażony w miejscu pracy;
  • fotoalergiczny lub fototoksyczny ‒ spowodowany przez alergen lub substancję, które wywołują reakcję dopiero po ekspozycji na światło słoneczne (np. niektóre leki).

W celu ustalenia przyczyny występowania wyprysku wykonuje się szereg badań, w tym testy alergiczne. Ważne jest także poszerzenie wywiadu, aby ustalić czy w środowisku pacjenta jest czynnik odpowiedzialny za objawy. Niestety nie zawsze się to udaje, zwłaszcza przy wyprysku występującym przewlekle.

Leczenie wyprysku ‒ wizyta u dermatologa

Leczeniem chorób skóry zajmuje się dermatolog. Warto go odwiedzić, zarówno kiedy na skórze pojawią się nowe, niepokojące zmiany, jak i w celu skontrolowania obecnych od dawna znamion. Wizyta nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, choć warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. Po zebraniu wywiadu lekarz dokładnie zbada całą skórę pacjenta, szczególnie zwracając uwagę na miejsca zmienione chorobowo. Kluczem do wyleczenia jest poznanie przyczyny występowania wyprysku i jej eliminacja. W przypadku przewlekłego wyprysku bardzo duże znaczenie ma odpowiednie nawilżanie skóry, co pomaga zapobiegać jej pękaniu.

Skóra jest wizytówką każdego człowieka, dlatego choroby skóry mogą rzutować również na kondycję psychospołeczną pacjenta. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ‒ nie zwlekaj z wizytą u dermatologa!

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?