Co to jest trądzik młodzieńczy?

Charakterystyka trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowych. Może być zależna od hormonów (przede wszystkim androgenów), jednak nie klasyfikujemy jej jako zaburzenia hormonalnego, ponieważ pojawienie się tych hormonów jest elementem dojrzewania, a nie patologii. Do powstawania zmian skórnych prowadzą następujące czynniki:

  • zmiany w składzie łoju oraz jego nadmierna produkcja;
  • zaburzenia wzrostu komórek nabłonka wyściełającego przewody wyprowadzające gruczołów łojowych;
  • namnażanie bakterii Propionibacterium acnes w zatkanych gruczołach łojowych;
  • stan zapalny.

Wyróżniamy trzy postacie trądziku młodzieńczego: zaskórnikowy, ropowiczy oraz najczęstszy ‒ grudkowo-krostkowy. Prawie w 99% zmiany lokalizują się na twarzy, rzadziej na plecach oraz klatce piersiowej. Mogą mieć różne nasilenie, u niektórych pacjentów po pewnym czasie przechodzą samoistnie.

Jakie są możliwości leczenia trądziku młodzieńczego?

Obecnie uważa się, że leczenie trądziku powinno rozpocząć się już od zauważenia pierwszych zmian, ponieważ nie możemy przewidzieć u kogo wystąpi skłonność do tworzenia bliznowców. W leczeniu łagodnych postaci stosuje się leczenie miejscowe w postaci maści, kremów oraz płynów. Natomiast w trądziku o średnim i ciężkim nasileniu zaleca się wdrożenie leczenia ogólnoustrojowego, opierającego się na antybiotykach lub pochodnych witaminy A. Dużą rolę w terapii trądziku młodzieńczego ma odpowiednia higiena, czyli mycie twarzy rano i wieczorem oraz dbanie o właściwe nawilżenie skóry.

Od niedawna w leczeniu trądziku stosowane są lasery emitujące światło czerwone lub niebieskie, które przyczynia się między innymi do niszczenia komórek bakterii P.acnes.

Kto zajmuje się leczeniem trądziku młodzieńczego?

Kiedy u dorastającego dziecka pojawią się objawy trądziku, warto udać się na wizytę do specjalisty chorób skóry. Dermatolog porozmawia najpierw z rodzicem, kierując część pytań również do dziecka. Następnie obejrzy całą skórę pacjenta, skupiając się na zmianach trądzikowych ‒ ich lokalizacji, charakterze oraz nasileniu. Jeśli będzie taka potrzeba, zleci wykonanie badań dodatkowych, w celu postawienia słusznej diagnozy, która umożliwi zaproponowanie odpowiedniego leczenia. Terapia trądziku trwa przynajmniej kilka miesięcy, dlatego należy regularnie uczęszczać na wizyty do dermatologa.

Trądzik młodzieńczy, mimo że jest powszechnym problemem, może przyczyniać się do obniżenia poczucia własnej wartości u dziecka, spadku nastroju oraz braku akceptacji wśród rówieśników. Nowoczesna medycyna oferuje skuteczne leczenie, które pozwala uniknąć powikłań, takich jak blizny, mogących zostać z pacjentem do końca życia.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?