Choroby pasożytnicze skóry

Jakie choroby pasożytnicze skóry możemy obecnie spotkać?

Dzięki rozpowszechnieniu się higieny, pasożyty bytują w ciele człowieka znacznie rzadziej. Do najczęściej występujących obecnie chorób pasożytniczych skóry zalicza się wszawicę i świerzb. Wszawica jest wywoływana przez wesz ludzką i ma trzy postacie: głowową, odzieżową i łonową. Postać głowowa najczęściej kojarzy się nam z ogniskami epidemicznymi w szkołach i przedszkolach, natomiast wesz łonowa może przenosić się przez kontakty seksualne.

Za świerzb odpowiedzialny jest świerzbowiec ludzki. To niewielki pasożyt, który żywi się komórkami skóry, drąży w nich nory i składa jaja. Występuje najczęściej u dzieci i osób z obniżoną odpornością. Wspólnym mianownikiem wszawicy i świerzbu jest świąd skóry, w przypadku świerzbu nasilony szczególnie w nocy.

Kiedy jesteśmy narażeni na zakażenie chorobami pasożytniczymi skóry?

Niestety, do zakażenia pasożytami skóry dochodzi bardzo łatwo, najczęściej przez kontakt z osobami zakażonymi lub przedmiotami z ich otoczenia. Zatem, aby chronić się przed zakażeniem nie należy korzystać ze wspólnej bielizny, ręczników czy pościeli ani pożyczać grzebieni, szczotek, spinek, gumek bądź opasek do włosów. Świerzb okolic intymnych i wszawica łonowa należą do chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety żadna z dostępnym metod barierowych nie chroni przed ich przeniesieniem na partnera, dlatego, aby uniknąć zachorowania należy powstrzymać się współżycia do czasu wyleczenia.

Jak przebiega wizyta u specjalisty chorób skóry?

Dermatolog to specjalista od diagnostyki i leczenia chorób skóry. Na wizytę u tego lekarza nie trzeba specjalnie się przygotowywać, warto jedynie zabrać posiadaną dokumentację medyczną. Na początku lekarz zbierze wywiad z pacjentem, następnie zbada podejrzaną zmianę oraz obejrzy całą skórę pacjenta. Uwzględniając wszystkie zebrane informacje, dermatolog ustali właściwą diagnozę, przedstawi dostępne opcje terapeutyczne i zaleci odpowiednie leczenie. Terapia opiera się najczęściej na stosowaniu preparatów do użytku zewnętrznego, takich jak maści czy kremy. W przypadku świerzbu ważne jest profilaktyczne zastosowanie leku u osób z najbliższego otoczenia pacjenta.

Choroby pasożytnicze skóry to nie tylko przykra przypadłość. Pasożyty mogą przenosić również inne choroby bakteryjne lub wirusowe, dlatego nie warto zwlekać z ich leczeniem.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?