Twardy brzuch

Twardniejący brzuch to kolejny z objawów odczuwanych przez kobiety ciężarne. W zależności od objawów towarzyszących może nie budzić niepokoju lub wręcz przeciwnie. Niekiedy twardniejący brzuch może być jednym z symptomów grożących przedwczesnym porodem lub nawet poronieniem. Kiedy w takim razie można go zlekceważyć, a kiedy jest to niedozwolone?

Każda kobieta ciężarna odczuwa skurcze macicy zwane skurczami Braxtona‐Hicksa (tzw. skurcze przepowiadające). Te skurcze pojawiają się po dwudziestym tygodniu ciąży i należą do bezbolesnych. Wywołują one twardnienie brzucha, które trwać może nawet kilka minut. Ich częstotliwość jest różna jednakże wzrasta wraz ze zbliżającym się porodem. Średnia częstość skurczów brzucha po dwudziestym tygodniu ciąży wynosi kilka w ciągu dnia. W takiej sytuacji mówimy o prawidłowym przebiegu ciąży.

dolegliwosci-w-ciazy-twardy-brzuch

Jednak nie każde napięcie brzucha to skurcz Braxtona‐ Hicksa. Nie jest nim skurcz, któremu towarzyszy przedłużone twardnienie brzucha, które nasila się z każdym kolejnym skurczem.

Niepokojącymi symptomami są również:

  • krwawienie,
  • odejście czopu,
  • odejście wód płodowych.

Gdy ciąża nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, by kobieta mogła już urodzić, symptomy te mogą być znakiem przedwczesnego porodu. Konieczne jest w takiej sytuacji szybkie zgłoszenie się do lekarza, bowiem zagrożone może być zdrowie lub życie dziecka.

Postępowanie w przypadku twardnienia brzucha


W przypadku występowania twardnienia brzucha, wywołanego niezbyt nasilonymi skurczami, warto spróbować złagodzić je domowymi sposobami. Pierwszym ze sposobów jest zmiana pozycji albo krótki spacer. Można też wziąć ciepłą, ale nie gorącą kąpiel (ta może nasilić twardnienie). Kolejnym sposobem jest stosowanie metod relaksacyjnych i oddechowych, które pomogą się uspokoić, dotlenią organizm i złagodzą objawy.

Do czynności niezalecanych należy głaskanie i masowanie brzucha, które pobudzają dziecko i mogą wywołać jego dodatkowe ruchy, którym towarzyszyć będą kolejne, nasilone skurcze.

Występowanie skurczów oraz towarzyszącego im twardego brzucha może być prowokowane przez nieprawidłowe nawodnienie organizmu matki. Chociażby z tego względu warto dbać o to, by wypijać minimum dwa litry wody dziennie.

dolegliwosci-w-ciazy-twardy-brzuch-2


Kiedy zgłosić się do lekarza? 

Twardnienie brzucha, które towarzyszy skurczom jest objawem jak najbardziej normalnym. Istnieją jednak sytuacje, w których kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Jeżeli twardnieniu brzucha oraz skurczom towarzyszy krwawienie z dróg rodnych lub silny ból brzucha konieczna jest wizyta u lekarza. W obu przypadkach może to świadczyć o przedwczesnym porodzie.

Zapobieganie twardnieniu brzucha

Aby zapobiec występowaniu niepokojących skurczów brzucha połączonych z jego twardnieniem ciężarna powinna pić dużo płynów oraz unikać ciężkich prac fizycznych. Dzięki temu może zapobiec sytuacji, która mogłaby doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?