Ciąża bliźniacza – podwójna radość i podwójne wyzwania

Co trzeba wiedzieć o ciążach bliźniaczych? Rodzaje, prawdopodobieństwo wystąpienia

 

Ciąże bliźniacze stanowią zaledwie 1,25–1,5% wszystkich ciąż, bliźnięta rodzą się więc raz na ok. 89 porodów. Naturalnemu poczęciu bliźniąt najbardziej sprzyja czynnik genetyczny (przy czym skłonność do ciąż mnogich jest dziedziczona zwykle przez kobiety). Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej zwiększają również: stosowanie leków, które stymulują owulację (przy leczeniu niepłodności), zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro), wielorództwo, duża częstotliwość stosunków płciowych. Ciąża bliźniacza może być

  • jednojajowa, czyli monozygotyczna (zapłodniona zostaje jedna komórka jajowa, płody mają taki sam materiał genetyczny i są tej samej płci);
  • dwujajowa, czyli dizygotyczna (zapłodnione zostaję różne komórki jajowe, płody mają różny materiał genetyczny, mogą być tej samej lub innej płci).

 

Ciąża jednojajowa – w zależności od tego, kiedy doszło do podziału zarodka – jest:

  • jednokosmówkowa jednoowodniowa (płody rozwijają się w jednym worku owodniowym i mają wspólne łożysko);
  • jednokosmówkowa dwuowodniowa (płody rozwijają się w osobnych workach owodniowych, ale mają wspólne łożysko);
  • dwukosmówkowa dwuowodniowa (płody mają osobne worki owodniowe i łożyska).

 

Jakie zagrożenia niesie za sobą ciąża bliźniacza?

 

Ciąża bliźniacza zawsze jest ciążą podwyższonego ryzyka. Dlaczego? Powodów można wskazać wiele. Po pierwsze, połowa takich ciąż kończy się porodem przed 37. tygodniem, na świat przychodzą więc dwa wcześniaki. Wcześniactwo zaś naraża noworodki na szereg problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc i inne infekcje bakteryjne, zaburzenia pracy serca, zaburzenia rozwoju psychoruchowego. Po drugie, ciąże bliźniacze często są rozwiązywane drogą cesarskiego cięcia, a to – jak każda operacja – wiąże się z ryzykiem powikłań (zarówno dla matki, jak i dla dziecka). Po trzecie, ciąża bliźniacza oznacza sześciokrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego u matki, co przekłada się na zwiększone ryzyko stanu przedrzucawkowego. Po czwarte, u kobiet w ciąży mnogiej obserwuje się nasilenie typowo ciążowych dolegliwości, tj. niepowściągliwych wymiotów, zgagi, obrzęków.

W związku z tym ciąża bliźniacza – przez cały okres trwania – powinna być dokładnie monitorowana przez ginekologa. Zaleca się wykonywanie USG ciąży co 4 tygodnie oraz regularną kontrolę ciśnienia tętniczego. W czasie ciąży mnogiej występuje także zwiększone zapotrzebowanie na mikro i makroelemty niż w przypadku ciąży pojedynczej.  Dieta w tym czasie powinna być dobrze zbilansowana i uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na żelazo.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek