USG węzłów chłonnych – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

Zazwyczaj zapominamy o obecności węzłów chłonnych, zwracając na nie uwagę w przypadku ich powiększenia czy bólu. Dolegliwości w obrębie węzłów chłonnych nie powinny być ignorowane, ponieważ niekiedy świadczą o rozwoju poważnych chorób. Dowiedz się kiedy wykonać badanie USG węzłów chłonnych i jak przebiega to badanie.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych?

USG należy do całkowicie bezpiecznych i nieinwazyjnych badań, które obecnie stanowią standard w postępowaniu diagnostycznym. W badaniu wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych, pozwalające na dokładne obrazowanie stanu poszczególnych tkanek. Warto podkreślić, że USG jest badaniem czasu rzeczywistego, co oznacza, że doświadczony specjalista może od razu stwierdzić obecność i lokalizację niepokojących patologii.

Za pomocą badania ultrasonograficznego ocenia się wielkość, kształt, echogeniczność i ukrwienie między innymi:

  • węzłów chłonnych szyjnych;
  • węzłów chłonnych pachwinowych;
  • węzłów chłonnych pachowych;
  • węzłów chłonnych krezkowych;
  • węzłów chłonnych nadobojczykowych i podobojczykowych.

Kiedy należy wykonać USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych jest rutynowym badaniem, które powinno być wykonywane za każdym razem w przypadku:

  • bolesności węzła chłonnego;
  • powiększenia rozmiaru węzła chłonnego;
  • zmiany wyglądy skóry nad węzłem chłonnym;
  • choroby nowotworowej, w celu wykrycia ewentualnych przerzutów;
  • biopsji węzła chłonnego.

Zmiany w obrębie węzłów chłonnych mogą świadczyć o toczącej się chorobie zakaźnej (takiej jak mononukleoza czy gruźlica), chorobie autoimmunologicznej bądź schorzeniach nowotworowych (najczęściej chłoniakach i białaczkach). Powiększenie lub bolesność węzłów chłonnych nie zawsze oznaczają obecność poważnych chorób - często objawy te świadczą o obecnym w organizmie stanie zapalnym. Niemniej jednak, każdą niepokojącą zmianę należy skonsultować z lekarzem.

Przebieg badania USG węzłów chłonnych

Zazwyczaj badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Wyjątkiem jest badanie węzłów chłonnych krezkowych, do którego należy być na czczo. Lekarz aplikuje na skórę badanej okolicy specjalny żel, po czym przykłada głowicę aparatu USG i przesuwa nią, by uwidocznić położone głębiej tkanki.

Badanie USG węzłów chłonnych przeprowadzane jest w przychodniach MULTI MED przed doświadczonych specjalistów, którzy szczególnie dbają o rzetelność wyniku i komfort pacjentów. Całe badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a pacjent może po nim powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?