USG w diagnostyce pediatrycznej

Zalety USG

USG to powszechnie wykorzystywana metoda obrazowania, dzięki której można w łatwy sposób ocenić stan narządów wewnętrznych z bardzo dużą dokładnością. Jest bezbolesna, przez co idealnie nadaje się do badania dzieci. Badanie pozwala uwidocznić wszelkie niepokojące zmiany od torbieli, przez włókniaki, guzy, zgrubienia, aż po nowotwory.


Jak działa USG?

USG wykorzystuje ultradźwięki, tzn. dźwięki o wysokiej częstotliwości, których ludzie nie są w stanie usłyszeć. Podczas badania na głowicę urządzenia nanoszony jest żel, który zapewnia prawidłowe przewodnictwo i niweluje niepożądane pęcherzyki powietrza, poprawiając jakość otrzymanego obrazu. Głowica ultrasonografu emituje ultradźwięki, które przenikają przez ludzkie tkanki i odbite wracają, by zostać przekształcone w obraz. Badanie trwa krótko i jest całkowicie bezpieczne dla małego pacjenta.


Jakie choroby dzieci można wykryć przy pomocy USG?

Za pomocą USG można ocenić prawie każdy narząd wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Badanie pozwala wykryć np.: wrodzone wady moczowodów, torbiele trzustki i dróg żółciowych, zmiany ogniskowe w nadnerczach (umożliwiające rozpoznanie np. zespołu Cushinga), wole tarczycy, nieprawidłowości w stawach, węzłach chłonnych i naczyniach oraz wiele innych. O konieczności wykonania ultrasonografii u dzieci decyduje lekarz pediatra.


Jakie badanie USG najczęściej wykonuje się u dzieci?

Dzieci często skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego bardzo często przeprowadza się u nich USG brzucha. USG jamy brzusznej dziecka jest wykorzystywane do oceny wielkości, położenia i struktury narządów jamy brzusznej. Umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w początkowym stadium, dzięki czemu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Jak przygotować dziecko do badania USG?

Generalnie USG nie wymaga specjalnego przygotowania. Niemniej warto zadbać o to, by dziecko miało na sobie luźne ubrania, które łatwo zdjąć. Należy też wziąć pod uwagę, że mogą pobrudzić się żelem. Podczas USG brzucha dzieci powinny mieć wypełniony pęcherz moczowy. Niemowlęta, jeśli to możliwe, wystarczy nie karmić na godzinę przed badaniem, a karmienie zaplanować po badaniu. Przed planowanym USG warto zapytać pediatrę o wskazówki. Niektórzy specjaliści zalecają, by dzieci w wieku przedszkolnym przed badaniem przyjęły leki zmniejszające ilość gazów jelitowych i na godzinę przed badaniem powstrzymały się od oddawania moczu. Zwykle w czasie ultrasonografii w gabinecie może być obecny rodzic, żeby w razie konieczności uspokoić dziecko.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek