Trzustka – czym jest i kiedy należy ją zbadać?

Trzustka jest gruczołem, który odpowiada za wydzielanie hormonów regulujących gospodarkę węglowodanową – insuliny i glukagonu. Co więcej, narząd ten umożliwia także trawienie węglowodanów, białek i tłuszczów, poprzez dostarczanie do jelita cienkiego enzymów trzustkowych. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, udać się do lekarza prowadzącego, który zleci odpowiednie badania, w tym badanie ultrasonograficzne. Wśród wskazań do wykonania badania USG trzustki wymienia się między innymi:

  • silny lub przewlekły ból umiejscowiony w nadbrzuszu;
  • nawracające biegunki, nudności i wymioty;
  • urazy jamy brzusznej;
  • krwawienie z układu pokarmowego.

Co wykrywa USG trzustki?

Ultrasonografia trzustki pozwala na określenie jej kształtu, wielkości i echogeniczności. Służy do wykrycia nieprawidłowości i zmian w trzustce, a więc do diagnostyki:

  • nowotworów trzustki;
  • torbieli i guzów trzustki;
  • przewlekłych stanów zapalnych trzustki.

Badania USG nie stosuje się przy podejrzeniu ostrego zapalenia trzustki. Lekarz prowadzący powinien w tym przypadku zlecić bardziej szczegółowe badania, takie jak tomografia komputerowa.

Przygotowanie do badania i jego przebieg

Badanie ultrasonograficzne trzustki odbywa się przez powłoki brzuszne, dzięki czemu jest bezbolesne i nieinwazyjne, a pacjent po jego wykonaniu może powrócić do swoich codziennych obowiązków. Lekarz wykonujący badanie pokrywa brzuch pacjenta żelem sprzęgającym, a następnie manewruje głowicą aparatu USG na boki w celu uzyskania obrazu narządu.

Badanie przeprowadza się na czczo. Dzień przed zabiegiem pacjent powinien stosować lekkostrawną dietę, a także zażyć symetykon, który ułatwia pozbycie się nadmiaru gazów z przewodu pokarmowego. W dniu badania nie wolno palić papierosów ani spożywać alkoholu.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies