USG tarczycy

USG tarczycy – kiedy wykonać i jak przebiega badanie?

Tarczyca, niewielki gruczoł zlokalizowany w dolnej części szyi, pełni niebagatelną rolę w gospodarce hormonalnej człowieka. Oprócz głównego hormonu - trijodotyroniny i prohormonu - tyroksyny, produkuje także hormon odpowiedzialny za regulację stężenia wapnia we krwi - kalcytoninę. Jednym z podstawowych metod wykrywania chorób gruczołu tarczowego jest badanie ultrasonograficzne. Dowiedz się kiedy należy wykonać to badanie i jak ono przebiega.

Kiedy warto wykonać USG tarczycy?

Nieprawidłowości w obrębie tarczycy są często spotykaną przypadłością, choć zwykle występują w postaci bezobjawowych zmian ogniskowych lub guzków. Do zmian strukturalnych tego gruczołu należy także wole, czyli powiększenie tarczycy. Osobną kategorię schorzeń stanowią stany zapalne, w tym coraz częściej spotykane autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, inaczej choroba Hashimoto. Tarczyca jest też narządem, w którym może się pierwotnie rozwinąć choroba nowotworowa - zmiany te nie należą do częstych, jednak nie należy bagatelizować zauważonych nieprawidłowości.

Badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczowego należy wykonać w przypadku:

  • nieprawidłowych wyników w badaniu stężenia T3, T4 lub TSH we krwi;
  • powiększenia obwodu szyi;
  • bólu lub obrzęku w okolicach szyi;
  • problemów z przełykaniem lub występującej chrypki;
  • wyczucia zmian o charakterze guzkowym w badaniu palpacyjnym tarczycy;
  • występowania chorób tarczycy w najbliższej rodzinie.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne tarczycy?

USG tarczycy należy do badań, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Lekarz nanosi na przednią część szyi specjalny żel, po czym przykłada do niej głowicę aparatu ultrasonograficznego. Poprzez delikatne ruchy specjalista uwidacznia wszystkie części gruczołu. USG jest badaniem w czasie rzeczywistym - oznacza to, że lekarz jest w stanie stwierdzić obecność nieprawidłowości jeszcze w momencie trwania wizyty.

W przychodni MULTIMED badanie ultrasonograficzne tarczycy wykonywane jest przez doświadczonych specjalistów, którzy dbają o komfort pacjenta i rzetelność wyników. Sama procedura jest w pełni bezbolesna, a pacjent tuż po wizycie może powrócić do swoich codziennych obowiązków. Po przeprowadzonym badaniu lekarz wręcza zdjęcia USG badanego gruczołu wraz z opisem ewentualnych zmian.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?