USG szwów czaszkowych – na czym polega i jak się przygotować

Jak przebiega rozwój głowy dziecka?

Gdy dziecko się rodzi, kości jego czaszki nie są ze sobą sztywno zrośnięte, dzięki czemu główka płodu łatwiej przechodzi przez kanał rodny kobiety. Oprócz szwów w czaszce noworodka występują również ciemiączka ‒ przednie i tylne. Są to błony łącznotkankowe łączące trzy lub cztery kości. Nieścisłe połączenia kości czaszki umożliwiają nie tylko poród drogami natury, ale również rozwój mózgu, który przebiega niezwykle intensywnie w ciągu pierwszych dwóch lat życia, zwiększając swoją objętość nawet trzykrotnie. Podczas rozwoju malucha, szwy i ciemiączka stopniowo zarastają. Ciemiączko tylne powinno zarosnąć do 4. miesiąca, natomiast ciemiączko przednie najpóźniej do 18. miesiąca życia.

Kraniosynostoza ‒ co to takiego?

Kraniosynostoza, zwana również kraniostenozą, to wada wrodzona, w której przebiegu dochodzi do przedwczesnego zarastania szwów czaszkowych. Może dotyczyć jednego lub kilku szwów. Objawia się najczęściej nieprawidłowym kształtem główki dziecka, ponieważ jeśli jeden ze szwów zarośnie, czaszka może rosnąć jedynie w płaszczyznach pozostałych szwów. Kraniostenoza może być manifestacją jednego z zespołów genetycznych, m.in. zespołu Aperta, Crouzona czy Pfeiffera. Może się przyczyniać do trwałych deformacji. Leczeniem tej wady zajmują się neurochirurdzy, a opcje terapeutyczne obejmują leczenie operacyjne z wykorzystaniem różnorodnych metod.

Czy USG szwów czaszkowych wymaga przygotowania? Przebieg badania

USG szwów czaszkowych jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie naraża małego pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Na badanie nie trzeba specjalnie się przygotowywać, warto jedynie zabrać ze sobą dokumentację medyczną dziecka, zwłaszcza książeczkę zdrowia i wyniki poprzednich badań obrazowych, jeśli takie miały miejsce. Badanie odbywa się najczęściej na kozetce lub na rękach u rodzica. Lekarz nakłada żel na głowicę USG, a następnie przykłada ją do główki dziecka. W czasie badania mały pacjent nie musi leżeć bez ruchu, jednak łatwiej jest, gdy zachowuje względny spokój, dlatego asysta rodzica jest jak najbardziej wskazana. Delikatnymi ruchami głowicą, badający uwidacznia wszystkie szwy czaszkowe, sprawdzając ich stopień zarośnięcia. USG szwów czaszkowych trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a wynik jest dostępny chwilę po badaniu.

Ultrasonografii szwów czaszkowych nie należy mylić z USG przezciemiączkowym mózgowia, którego celem jest zobrazowanie mózgu i ewentualnych patologii w jego budowie. Oczywiście, badania dotyczą właściwie tej samej okolicy ciała i można je wykonywać jedno po drugim.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek