USG stawów biodrowych u niemowląt

Czym jest dysplazja stawu biodrowego i kiedy można ją wykryć?

Dysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona, która wynika z niedostatecznego rozwoju elementów tworzących staw biodrowy. Prowadzi to do wysuwania się kości udowej poza panewkę stawu. Nieleczona choroba skutkuje w przyszłości zaburzeniami chodu, a także powikłaniami poza stawem biodrowym, takimi jak skrzywienie kręgosłupa. Leczenie dysplazji stawu biodrowego wykorzystuje metody nieoperacyjne, o ile sama wada wykryta jest odpowiednio wcześnie.

Obecnie złotym standardem w diagnostyce dysplazji stawów biodrowych u niemowląt jest badanie ultrasonograficzne. USG stawów biodrowych powinno być wykonane pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Nie zaleca się wcześniejszego wykonywania tego badania, gdyż u młodszych niemowląt staw biodrowy nie zawsze jest w pełni wykształcony i wynik badania nie będzie miarodajny.

Czy USG stawów biodrowych jest bezpieczne dla niemowląt?

Rodzice bardzo często zastanawiają się, czy badania profilaktyczne nie stanowią zagrożenia dla ich pociech. Warto zatem podkreślić, że USG stawów biodrowych to badanie, które wykorzystuje właściwości fali ultradźwiękowej, a nie promieniowania jonizującego. Jest ono całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się organizmu dziecka, co zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. USG stawów biodrowych można bez obaw wykonywać u niemowląt, a nawet w razie potrzeby powtarzać.

Przebieg USG stawu biodrowego u niemowląt

Badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed badaniem warto jednak ubrać dziecko w luźne, łatwe do zdjęcia ubranka. Na początku lekarz nanosi na skórę w pobliżu stawu biodrowego specjalny żel sprzęgający, który ma za zadanie ułatwić badanie i poprawić jego dokładność. Następnie specjalista przykłada do skóry głowicę aparatu USG i delikatnymi ruchami uwidacznia kolejne struktury stawów biodrowych. O ewentualnych nieprawidłowościach lekarz może powiadomić rodzica jeszcze w trakcie trwania badania.

Całe badanie trwa około 10-15 minut, a po jego zakończeniu rodzic może wrócić z dzieckiem do domu i podejmować codzienne aktywności.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?