USG ślinianek

USG ślinianek - kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

Ślinianki są parzystymi gruczołami odpowiedzialnymi za wytwarzanie śliny. Wyróżnia się trzy pary głównych ślinianek: przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe, które kończą się przewodami wyprowadzającymi w jamie ustnej. Choroby ślinianek, choć są stosunkowo rzadkie, należą do wyjątkowo nieprzyjemnych. Można je wykrywać za pomocą prostego badania ultrasonograficznego. Dowiedz się kiedy należy wykonać USG ślinianek i jak wygląda to badanie.

Kiedy warto wykonać USG ślinianek?

USG ślinianek jest badaniem szybkim, ale przede wszystkim niezwykle dokładnym - za jego pomocą można ocenić wielkość oraz budowę miąższu gruczołu. Najczęściej za pomocą ultrasonografii wykrywa się kamicę przewodów wyprowadzających oraz stany zapalne ślinianek. O wiele rzadziej wyczuwalne zgrubienie lub guzek może świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej.

Wykonanie badania ultrasonograficznego zalecane jest w przypadku:

  • powiększenia i bólu ślinianki;
  • powiększenia obwodu szyi lub jej asymetrii;
  • wyczuwalnej zmiany w budowie ślinianki w badaniu palpacyjnym;
  • trudności w przełykaniu;
  • powiększenia węzłów chłonnych w okolicy szyi.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne ślinianek?

Badanie USG ślinianek jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga także specjalnych przygotowań, chociaż mężczyznom poleca się zgolenie przez wizytą zarostu, gdyż może on utrudniać wykonanie badania. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu lekarskiego, specjalista nałoży na skórę szyi żel, po czym przyłoży głowicę aparatu ultrasonograficznego. Poprzez delikatne poruszanie nią w różnych kierunkach, lekarz uwidacznia poszczególne tkanki gruczołu.

USG ślinianek jest badaniem w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że specjalista jest w stanie zinterpretować obraz jeszcze w trakcie trwania wizyty i przekazać pacjentowi informację o ewentualnych niepokojących zmianach. Cała procedura trwa zazwyczaj maksymalnie 15 minut, a po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych obowiązków.

USG ślinianek u dzieci ma podobny przebieg.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek