USG prostaty

USG prostaty – kiedy wykonać i jak przebiega badanie?

Prostata to niewielki narząd męskiego układu rozrodczego, który odgrywa kluczową rolę w zachowaniu płodności. Większość osób kojarzy schorzenia gruczołu krokowego jedynie z seniorami, lecz jest to błędne przekonanie - choroby prostaty dotykają również młodych mężczyzn. USG prostaty należy do podstawowych badań, które dokładnie obrazują stan tkanek tego narządu. Dowiedz się jakie są wskazania do badania ultrasonograficznego prostaty i jak ono przebiega!

Kiedy warto wykonać USG gruczołu krokowego?

Znamy stosunkowo niewiele schorzeń gruczołu krokowego. Przypadłością, która może dotknąć mężczyzn w każdym wieku jest ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty. Z kolei starsi mężczyźni mogą zmagać się z łagodnym przerostem prostaty, który najczęściej jest procesem fizjologicznym. Niestety, niekiedy powiększenie objętości gruczołu krokowego może być objawem toczącej się choroby nowotworowej, dlatego niepokojące objawy nie powinny być bagatelizowane.

Wykonanie USG gruczołu krokowego zaleca się w przypadku:

  • wykrycia nieprawidłowości w budowie prostaty podczas badania palpacyjnego przez odbytnicę;
  • podwyższonego stężenia antygenu PSA we krwi;
  • wzmożonego parcia na pęcherz oraz dyskomfortu przy oddawaniu moczu, w postaci bólu lub pieczenia;
  • bolesności w obrębie krocza, nasilającej się podczas siedzenia;
  • nowotworu gruczołu krokowego występującego w najbliższej rodzinie - w ramach profilaktyki.

Jak przebiega badanie USG prostaty?

Badanie ultrasonograficzne gruczołu krokowego wykonuje się dwiema różnymi metodami. O wyborze konkretnej metody badania decyduje lekarz, który kieruje się zebranym wywiadem medycznym. Wyróżnia się:

  • USG prostaty przez powłoki brzuszne - lekarz bada narząd przesuwając głowicę aparatu USG po skórze brzucha. Ważne, by pacjent przed badaniem wypił co najmniej 1,5 litra płynów, by wypełnić pęcherz moczowy i lepiej uwidocznić prostatę.
  • USG prostaty transrektalne - badanie przeprowadzane jest najczęściej w pozycji bocznej leżącej lub kolankowo-łokciowej. Lekarz umieszcza pokrytą żelem głowicę aparatu w odbycie i delikatnie obraca ją na boki.

Pracujący w placówkach MULTI MED lekarze to doświadczeni specjaliści, którzy szczególnie dbają o komfort i dobre samopoczucie pacjenta. Dokładają oni wszelkich starań, by badanie USG prostaty było całkowicie bezbolesne. Zazwyczaj cała procedura trwa kilka minut, a po zakończonej wizycie pacjent może normalnie wrócić do swoich codziennych zajęć.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?