USG piersi – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet - rocznie diagnozuje się kilkanaście tysięcy zachorowań. W przypadku tej choroby kluczowa jest szybka diagnoza, która znacznie przekłada się na skuteczność terapii. USG piersi jest badaniem profilaktycznym, pozwalającym w szybki i nieinwazyjny sposób ocenić stan tkanek. Dowiedz się kiedy wykonać USG piersi i jak przebiega to badanie!

Na czym polega badanie ultrasonograficzne piersi?

Ultrasonografia to badanie wykorzystujące właściwości ultradźwięków - emitowane przez specjalną głowicę fale, odbijają się od badanych tkanek i narządów, po czym obraz rzutowany jest na ekran aparatu USG. Szybkość całej procedury sprawia, że lekarz specjalista może wykryć ewentualne nieprawidłowości już podczas wykonywania badania.

Warto wspomnieć, że USG piersi nie jest badaniem alternatywnym dla mammografii, a jej uzupełnieniem. Badanie ultrasonograficzne sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku piersi o dużej gęstości, czyli takiej, w której jest więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej. USG piersi, wraz z mammografią, są podstawowymi badaniami profilaktycznymi w przypadku nowotworów tego narządu.

Kiedy warto wykonać USG piersi?

USG piersi, jako dokładne i nieinwazyjne badanie, zalecane jest w przypadku:

  • przeważającego utkania gruczołowego piersi u młodych kobiet do 35. roku życia;
  • kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, na przykład nosicielek mutacji genów BRCA1 i BRCA2;
  • kobiet w ciąży;
  • posiadaczek silikonowych implantów piersi, które uniemożliwiają badanie mammograficzne;
  • konieczności jednoczesnej biopsji tkanki;
  • przebytej wcześniej choroby nowotworowej piersi.

Przebieg badania USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi można wykonać w dowolnym momencie, ponieważ nie wymaga ono specjalnych przygotowań. Najlepiej jednak, by było ono wykonane w pierwszej połowie cyklu, przed owulacją - tkanki są wtedy najlepiej widoczne, przez co wynik badania USG jest najbardziej wiarygodny.

W placówkach przychodni MULTI MED badanie USG piersi wykonują doświadczeni specjaliści, którzy dbają o dużą dokładność wykonywanego badania, a także komfort pacjentki. Lekarz aplikuje specjalny żel, a następnie przykłada do badanej okolicy głowicę aparatu USG. Cała procedura trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesna. Po wykonanym badaniu pacjentka może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?