USG nerek i nadnerczy – co pozwala wykryć?

Badanie ultrasonograficzne – pierwszy etap diagnostyki chorób nerek i nadnerczy

USG umożliwia dokładną ocenę lokalizacji, wielkości, kształtu oraz struktury nerek. Za pomocą tego badania można wykryć bądź skontrolować:

  • nieprawidłowości anatomiczne, takie jak nerka podkowiasta, hipoplazja nerki czy nerki nadliczbowe;
  • obecność torbieli w miąższu nerek;
  • obecność aktywnych stanów zapalnych;
  • kamicę nerkową;
  • zaburzenia w odpływie moczu;
  • wodonercze;
  • zmiany punkowe o charakterze nowotworowym.

U zdrowych osób w badaniu ultrasonograficznym zazwyczaj nie udaje się uwidocznić nadnerczy. To dobry znak, ponieważ duże i dobrze widoczne w USG nadnercza mogą świadczyć o rozwoju patologicznej zmiany.

USG nerek i nadnerczy – jak przygotować się do tego badania?

Badanie ultrasonograficzne nerek i nadnerczy wymaga niewielkiego przygotowania. Z uwagi na sąsiedztwo jelit, dobrze jest dzień wcześniej zastosować lekkostrawną dietę. Na samo badanie należy udać się na czczo (co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku), a na 2-3 godziny przed badaniem należy wypić litr niegazowanej wody. Czynności te pozwolą na dobre uwidocznienie układu moczowego.

Samo badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Specjaliści wykonujący je w przychodni MULTI MED dokładają wszelkich starań, by wyniki badania były jak najdokładniejsze, a sam jego przebieg był dla pacjenta komfortowy i jak najmniej stresujący. USG nerek i nadnerczy to badanie wykonywane w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że radiolog może poinformować pacjenta o ewentualnych niepokojących zmianach jeszcze w czasie wizyty. Tuż po jej zakończeniu pacjent otrzymuje opis badania oraz zdjęcia badanych struktur.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?