Czy USG wykryje kamienie w pęcherzyku żółciowym?
Ultrasonografia (USG) jamy brzusznej to podstawowe badanie diagnostyczne wykorzystywane do rozpoznawania kamicy żółciowej, w przebiegu której z żółci wytrącają się złogi zwane kamieniami żółciowymi. Jego skuteczność w wykrywaniu kamieni jest bardzo duża – wynosi powyżej 95%. Badanie obrazowe metodą USG nie tylko uwidacznia złogi, ich liczbę, położenie, rozmiar, ale również pozwala na precyzyjną ocenę szerokości dróg żółciowych, wielkości pęcherzyka żółciowego i grubości jego ścian (przy kamicy dochodzi do powiększenia tych struktur i zmiany ich kształtu). Dzięki USG jamy brzusznej można rozpoznać cechy rozwijającego się stanu zapalnego, a oprócz kamieni zaobserwować np. polipy pęcherzyka żółciowego.
Kiedy wykonać USG jamy brzusznej? Objawy kamicy żółciowej
O występowaniu kamieni żółciowych świadczy charakterystyczny objaw – kolka żółciowa, czyli ostry, napadowy, promieniujący ból w nadbrzuszu lub po prawej stronie brzucha, pod żebrami. Może ona współwystępować z gorączką i dreszczami, nudnościami i wymiotami. Napad kolki żółciowej powinien skłonić pacjenta do jak najszybszego rozpoczęcia diagnostyki. Taki objaw jest jednak rzadkością. Przeważnie do stopniowego rozrostu złogów w drogach żółciowych dochodzi przez lata – na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek dolegliwości. Kamienie zwiększają swój rozmiar o 1–2 mm w ciągu roku. Ich powstawaniu sprzyja wiele czynników, wśród których wymienić można m.in.:
- predyspozycje genetyczne
- podeszły wiek,
- wysoki poziom trójglicerydów we krwi,
- cukrzyca,
- mukowiscydoza,
- brak aktywności fizycznej.
Kamicę żółciową diagnozuje się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma ona powiązania z wahaniem poziomu hormonów żeńskich (kamienie żółciowe są często wykrywane przypadkowo, np. podczas badania USG w czasie ciąży). Substancją, która w głównej mierze buduje złogi w drogach żółciowych, jest zwykle cholesterol. Kamicą cholesterolową szczególnie zagrożone są osoby otyłe. Przy występowaniu czynników ryzyka kamicy żółciowej USG jamy brzusznej warto wykonywać profilaktycznie raz w roku (szczególnie po 50. roku życia).