USG ginekologiczne

USG ginekologiczne – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

USG ginekologiczne należy do jednych z podstawowych badań obrazowych, które na stałe weszły do standardów diagnostycznych. To uniwersalna i niezwykle dokładna metoda, która pozwala na szybką ocenę stanu narządów rozrodczych kobiety. Dowiedz się kiedy warto pomyśleć o wykonaniu USG ginekologicznego, jak przebiega to badanie i czy wymaga specjalnego przygotowania!

Kiedy należy wykonać USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne pozwala na obrazowanie m.in. macicy, endometrium, jajowodów czy jajników, przez co znajduje zastosowanie w diagnostyce większości chorób żeńskich narządów płciowych. Warto wiedzieć, że USG ginekologiczne powinno być wykonywane co 2 lata, w ramach profilaktyki. Oprócz tego, badanie to należy wykonać w przypadku:

  • weryfikacji początków ciąży;
  • podejrzenia ciąży pozamacicznej;
  • problemów z zajściem w ciążę i diagnostyki niepłodności;
  • podejrzenia zmian narządów rodnych, w tym guzów, mięśniaków czy torbieli;
  • nieregularnych miesiączek lub ich braku;
  • krwawień niezwiązanych z cyklem miesięcznym;
  • oceny lokalizacji wkładki antykoncepcyjnej;
  • dolegliwości bólowych w obrębie podbrzusza;
  • podejrzenia wad anatomicznych narządów rodnych;

Jak przebiega USG ginekologiczne?

W większości przypadków USG ginekologiczne wykonuje się transwaginalnie, w pozycji leżącej na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada na głowicę aparatu jednorazową gumową osłonkę, a następnie aplikuje specjalny żel, który ułatwia obrazowanie i niweluje uczucie dyskomfortu u pacjentki. Tak przygotowana głowica zostaje delikatnie wprowadzona do pochwy pacjentki, po czym lekarz delikatnie manewruje nią na boku, by uwidocznić poszczególne struktury. Wyjątkowo, w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, USG ginekologiczne może zostać przeprowadzone przez powłoki brzuszne lub przezodbytniczo.

USG ginekologiczne jest badaniem nieinwazyjnym - nie dochodzi w trakcie do uszkodzenia tkanek, więc pacjentka po wizycie może normalnie wrócić do codziennych obowiązków. W placówkach przychodni MULTI MED pracują uznani specjaliści, którzy podczas USG ginekologicznego szczególnie dbają o dobre samopoczucie i komfort psychiczny pacjentek. Dzięki ich dużemu doświadczeniu, badanie nie jest bolesne, a czas jego trwania zazwyczaj nie przekracza kilkunastu minut.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?