USG dzieci

USG dzieci – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

USG jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w przypadku wielu dolegliwości i schorzeń. Badanie USG jest szybkie, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjentów w każdym wieku. Zastanawiasz się kiedy udać się ze swoim dzieckiem na wizytę? Dowiedz się więcej o USG dzieci!

Zalecane badania USG do ukończenia 1. roku życia

Badania ultrasonograficzne noworodków i niemowlaków mają na celu diagnozę ewentualnych wad wrodzonych. Pamiętajmy - nie każda nieprawidłowość jest możliwa do wykrycia poprzez badanie palpacyjne, a często wcześnie wprowadzona terapia pozwala na całkowite wyeliminowanie nieprawidłowości i normalny rozwój dziecka. U niemowląt zaleca się wykonanie:

  • USG stawów biodrowych - badanie obligatoryjne, które powinno być wykonane między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. To najlepsze badanie przesiewowe w kierunku wrodzonej dysplazji stawów wrodzonych.
  • USG przezciemieniowe - uwidacznia stan tkanki mózgowej wraz z komorami mózgu i jego unaczynieniem. Badanie to może być wykonane do około 1. roku życia dziecka, ponieważ wtedy ciemię przednie ulega zarośnięciu. USG mózgu wykonuje się obligatoryjnie w przypadku wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej, chociaż jest też zalecane między innymi w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości w badaniu neurologicznym czy zakażeń wewnątrzmacicznych.
  • USG jamy brzusznej - pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki czy pęcherz moczowy.

Jak przebiega badanie USG u dzieci?

Po zebraniu wywiadu lekarskiego specjalista przygotowuje głowicę aparatu USG, nanosząc na nią specjalny żel. Następnie przykłada ją do skóry w badanym miejscu i delikatnie manewruje na boku w celu uwidocznienia poszczególnych tkanek. Badanie jest krótkie - czas jego trwania nie przekracza zazwyczaj kilkunastu minut. Co więcej, USG dzieci jest badaniem w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że lekarz jest w stanie dostrzec ewentualne nieprawidłowości już w czasie wykonywania badania.

Podczas badania ważne jest, by dziecko przez chwilę pozostawało nieruchomo. Niekiedy potrzebna jest pomoc rodzica, który uspokoi swoją pociechę. Poleca się też nakarmienie dziecka, zwłaszcza małego, przed wizytą, co sprawi, że będzie ono spokojniejsze. Pracujący w placówkach przychodni MULTI MED lekarze są doświadczonymi specjalistami, którzy szczególnie dbają o to, by cały przebieg badania był dla dzieci jak najmniej stresujący.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?