USG doppler

USG Doppler – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

Badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera nieco różni się od zwykłego badania USG, ponieważ pozwala dodatkowo na dokładne zbadanie prędkości i kierunki przepływu krwi. Jest to także uniwersalne narzędzie służące do oceny funkcji naczyń krwionośnych w większości tkanek organizmu. Dowiedz się kiedy wykonać USG Doppler i jak dokładnie przebiega to badanie!

Kiedy warto wykonać USG dopplerowskie?

Badanie USG Doppler wykonywane jest w diagnostyce i monitorowaniu większości chorób z komponentą naczyniową. To często wykorzystywana metoda wykrywania ewentualnych zakrzepów (np. w przebiegu zakrzepicy żył głębokich, zakrzepicy żyły nerkowej czy zespołu Budd-Chiarego), tętniaków, zwężeń czy malformacji naczyniowych.

 Wykonanie USG Dopplera najczęściej wskazane jest w przypadku:

  • osób chorujących na miażdżycę tętnic, zwłaszcza po 65. roku życia;
  • rodzinnego obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym zawałami mięśnia sercowego czy udarami mózgu;
  • rozszerzonej diagnostyki nadciśnienia tętniczego;
  • podejrzenia choroby zakrzepowo-zatorowej żył kończyn dolnych;
  • występowania obrzęków kończyn dolnych;
  • stanu po transplantacji narządów, w tym wątroby czy nerki;
  • chorób wątroby, takich jak marskość czy zakażenie HBC lub HCV.

Jak przebiega badanie USG Doppler?

USG dopplerowskie jest szybkim, bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, po którym pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych zajęć. Lekarz aplikuje na głowicę aparatu USG specjalny żel, po czym przykłada ją do skóry pacjenta, tuż nad badanym miejscem. Poprzez delikatne manewrowanie głowicą, lekarz uwidacznia badane struktury i przepływ krwi w sąsiadujących z nimi naczyniach.

Całe badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Warto nadmienić, że jest to badanie w czasie rzeczywistym, co oznacza, że lekarz widzi stan badanych narządów na bieżąco i jest w stanie zobaczyć ewentualne nieprawidłowości już podczas trwania wizyty.

Na ogół nie potrzebne jest specjalne przygotowanie, choć wyjątkiem jest USG dopplerowskie w obrębie jamy brzusznej, czyli USG tętnic nerkowych, USG tętnic wątrobowych czy aorty brzusznej. Od pacjenta wymagane jest pozbycie się nadmiaru gazów jelitowych, które uniemożliwiają dokładne zobrazowanie badanego obszaru. Na trzy dni przed umówioną wizytą pacjent powinien zacząć przyjmować symetykon (np. Espumisan) oraz wprowadzić lekkostrawną dietę. Na samo badanie należy zgłosić się po wypróżnieniu i na czczo.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?