USG Doppler tętnic nerkowych

Kiedy warto wykonać badanie USG Dopplera tętnic nerkowych?

USG Dopplera ocenia nie tylko stan tętnicy nerkowej, ale pozwala na uwidocznienie zmian w naczyniach wewnątrznerkowych i samej nerce. Wskazania do wykonania tego badania to przede wszystkim:

  • rozszerzona diagnostyka nadciśnienia tętniczego;
  • nieprawidłowe wartości tzw. parametrów nerkowych, czyli stężenia kreatyniny, mocznika czy jonów;
  • zakrzepica żyły nerkowej;
  • stan po transplantacji nerki;
  • stan po wprowadzeniu stentu do tętnicy nerkowej;
  • nagłe pogorszenie funkcji nerek;
  • objawy miażdżycy tętnic nerkowych.

Jak przygotować się do badania dopplerowskiego tętnic nerkowych?

USG tętnic nerkowych jest badaniem wykonywanym przez powłoki brzuszne, dlatego wymaga specjalnego przygotowania, by wyniki były w pełni wiarygodne. Na trzy dni przed planowaną wizytą należy przyjmować symetykon, który ułatwi pozbycie się gazów jelitowych. W przeddzień badania zaleca się wprowadzenie lekkostrawnej diety, a na samo badanie należy zjawić się na czczo. Dodatkowo, na wizytę w gabinecie lekarskim warto zabrać dokumentację medyczną.

Jak przebiega badanie USG Doppler tętnic nerkowych?

Badanie ultrasonograficzne tętnic nerkowych jest nieinwazyjne i w pełni bezbolesne. Wykonywane jest w pozycji leżącej – specjalista nanosi na okolicę podbrzusza specjalny żel, po czym przykłada głowicę aparatu. Poprzez delikatne ruchy głowicą, lekarz uwidacznia kolejne struktury tętnic oraz samych nerek. USG Doppler jest badaniem w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że lekarz jest w stanie zaobserwować ewentualne nieprawidłowości już w czasie wykonywania badania, a pacjent otrzymuje jego wynik tuż po wizycie. Cała procedura zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilkanaście minut, a po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?