USG Doppler – badanie umożliwiające dokładną ocenę naczyń krwionośnych
Ultrasonografia stanowi jedną z najszerzej stosowanych technik diagnostycznych we współczesnej medycynie. Nic w tym dziwnego, w końcu badanie USG wykonane przez doświadczonego specjalistę umożliwia wykrycie nawet wczesnych i niewielkich zmian w ludzkim organizmie. Jednym z rodzajów badania ultrasonograficznego jest USG Doppler, które przeznaczone jest do oceny stanu naczyń krwionośnych. Badanie to umożliwia obrazowanie budowy naczyń, a także ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi w poszczególnych naczyniach.
Badanie USG aorty brzusznej z wykorzystaniem efektu Dopplera pozwala na wykrycie wszelkiego rodzaju zwężeń z określeniem ich lokalizacji i stopnia zaawansowania. W trakcie badania lekarz diagnosta ocenia budowę aorty oraz jej rozgałęzień, a także sprawdza, czy występują skrzepliny, tętniaki lub zmiany miażdżycowe. USG Doppler aorty brzusznej jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Ponadto jest wykonywane w czasie rzeczywistym, co oznacza, że pacjent otrzymuje wyniki bezpośrednio po badaniu. Pozwala to na szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia, co niejednokrotnie przekłada się na efektywność terapii.
Kiedy udać się na USG Doppler aorty brzusznej?
Głównie na badanie ultrasonograficzne aorty brzusznej udają się osoby z podejrzeniem tętniaka aorty. Wśród czynników ryzyka oraz niepożądanych objawów wskazujących na potrzebę wykonania niniejszego badania wymienia się:
- wiek powyżej 65. roku życia;
- występowanie tętniaka bądź zmian miażdżycowych u członków rodziny;
- nietypowy ból pleców lub kręgosłupa;
- palenie papierosów;
- nadwagę lub otyłość.