Jak wygląda USG ciąży 4D?
USG ciąży 4D jest najbardziej zaawansowanym technologicznie badaniem ultrasonograficznym dla ciężarnych, które można wykonać dodatkowo, poza standardowymi procedurami. Daje ono trójwymiarowy obraz o dużym stopniu szczegółowości. Obraz ten jest czytelny nie tylko dla specjalisty, ale również dla samej pacjentki, która nie musi doszukiwać się na zdjęciu główki czy kończyn dziecka. USG 4D przeprowadza się tak samo jak zwykłe USG – przez powłoki brzuszne. Jest poprzedzone obrazowaniem 2D, podczas którego dokonuje się podstawowych pomiarów.
USG ciąży 4D – korzyści i bezpieczeństwo
Na podstawie aktualnej wiedzy medycznej każdy rodzaj badania USG uznaje się za bezpieczny dla kobiet w ciąży pod warunkiem zachowania standardu ALARA (ang. as low as reasonably achievable), który zakłada wykorzystanie minimalnej mocy aparatu koniecznej do uzyskania wartości diagnostycznej. Przy takich parametrach wiązka ultrasonograficzna wykazuje najniższy możliwy stopień przenikania do tkanek płodu. USG powinno być wykonywane najkrócej, jak się da i nie częściej niż jest to konieczne.
O potrzebie wykonania USG 4D lub 3D zwykle decyduje lekarz. Głównym wskazaniem medycznym do poszerzenia diagnostyki o obrazowanie trójwymiarowe jest podejrzenie występowania wady u płodu, np. wady serca, rozszczepu podniebienia czy zespołu Downa. Dzięki takiemu badaniu płód można zobaczyć na różnych płaszczyznach i pod dowolnym kątem, a widoczność struktur anatomicznych nie jest uzależniona od jego położenia w tak dużym stopniu jak przy standardowym USG ciąży. Najlepszy czas na przeprowadzenie USG 4D to końcówka drugiego lub trzeci trymestr ciąży (między 26. a 32. tygodniem). W tym okresie pojawia się szansa na dostrzeżenie wielu niewidocznych wcześniej szczegółów, a nawet zaobserwowanie pierwszych uśmiechów.
Istotnym czynnikiem, który może skłonić do skorzystania z nowych technologii obrazowania ultrasonograficznego, jest również wartość emocjonalna. USG ciąży 4D daje możliwość spotkania z małym człowiekiem jeszcze przed porodem i zachowania pamiątki z tego wydarzenia w formie cyfrowej. Jest to nie tylko element pogłębiania powstającej już więzi, ale również sposób na złagodzenie stresu przed nadchodzącym rozwiązaniem.