Pierwsze USG w ciąży

Czy badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Jak powszechnie wiadomo, nie wszystkie badania czy leki są bezpieczne dla wzrastającego organizmu płodu. Niektóre przyszłe mamy obawiają się badania ultrasonograficznego, z uwagi na dobro dziecka. Na szczęście badanie USG jest w pełni bezpieczne, zarówno dla kobiet w ciąży, jak i ich nienarodzonego dziecka. W badaniu tym wykorzystuje się właściwości fal elektromagnetycznych, a nie promieniowanie jonizujące, dlatego nie dochodzi do groźnego zjawiska napromieniowania. USG położnicze można więc wykonywać nawet wielokrotnie, bez niepotrzebnej obawy.

Kiedy i dlaczego warto wykonać pierwsze USG w ciąży?

W prawidłowej ciąży zaleca się trzy badania ultrasonograficzne, przy czym badanie pierwszego trymestru powinno być wykonane pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży. W rzeczywistości rzadko jest to pierwsze USG, ponieważ zwyczajowo badanie to wykonuje się pomiędzy 5. a 10. tygodniem ciąży, najczęściej w momencie zdiagnozowania ciąży. Dlaczego to badanie jest tak ważne? Pierwsze USG w ciąży pozwala przede wszystkim na:

  • potwierdzenie ciąży oraz określenie jej lokalizacji;
  • ocenę ilości rozwijających się pęcherzyków ciążowych;
  • określenie wieku ciążowego i wyliczenie daty porodu;
  • uwidocznienie czynności serca płodu;
  • ocenę budowy macicy oraz jej przydatków.

Jak przebiega pierwsze badanie USG w ciąży?

Pierwsze USG w ciąży, ku zdziwieniu wielu pacjentek, jest badaniem przez pochwowym. W pierwszych tygodniach ciąży dokładna ocena zarodka przez powłoki skórne brzucha jest praktycznie niemożliwa, dlatego specjalista posługuje się właśnie głowicą dopochwową.

Lekarz przeprowadza badanie ultrasonograficzne na fotelu ginekologicznym lub leżance, zalecając pacjentce przyjęcie pozycji ginekologicznej z nogami zgiętymi w kolanach. Następnie wprowadza głowicę zabezpieczoną przezroczystą osłonką do dróg rodnych kobiety. Czynność ta może być nieco nieprzyjemna, choć nie powinna powodować dolegliwości bólowych. Obraz badania widoczny jest na ekranie ultrasonografu, przy czym pacjentka zwykle może go obserwować razem z lekarzem. Badanie ultrasonograficzne przeprowadzane jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że specjalista może powiadomić przyszłą mamę o ewentualnych nieprawidłowościach jeszcze w czasie trwania wizyty.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek