O czym może świadczyć uczucie kłucia w sercu? Rola USG echo serca w diagnostyce chorób kardiologicznych

Uczucie kłucia w sercu – przyczyny

Choć wiele osób uczucie kłucia w sercu kojarzy jedynie z zawałem, taka dolegliwość nie zawsze o nim świadczy. Nie musi nawet mieć związku z układem sercowo-naczyniowym. Kłucie w klatce piersiowej bywa objawem schorzeń układów oddechowego (zapalenia płuc, zapalenia opłucnej, odmy, zatorowości płucnej), nerwowego (zaburzeń nerwicowych i nerwobólu) czy nawet pokarmowego (zgagi, zapalenia trzustki, kamicy pęcherzyka żółciowego). 

 

Do kardiologicznych przyczyn bólu odczuwanego jako kłucie w sercu – poza najczęściej wskazywanym zawałem – należą m.in.:

  • choroba wieńcowa,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie osierdzia,
  • dławica piersiowa (dusznica bolesna).

 

U starszych dzieci i młodych dorosłych uczucie kłucia w sercu może być oznaką PCS (precordial catch syndrome). Ten rodzaj ostrego kłującego bólu po lewej stronie klatki piersiowej jest zjawiskiem, o którym wiadomo niewiele. Nieznane są jego przyczyny. Trwa od kilku sekund do kilku minut, ale nie wiąże się z trwałymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Kłucie w sercu a USG echo serca. Kiedy wykonać badanie?

Wszelkie bóle w klatce piersiowej – również te odczuwane jako kłucie – są wskazaniem do poddania się badaniu USG echo serca, które stanowi podstawę diagnostyki kardiologicznej. Echokardiografia to metoda bazująca na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, nieinwazyjna i zupełnie bezbolesna. Umożliwia natychmiastową ocenę budowy i pracy serca. Takie badanie pozwala wykryć m.in. niewydolność serca, wrodzone choroby tego narządy, wady i uszkodzenia zastawek, zapalenie wsierdzia, zmiany w sercu powstałe na skutek zawału. 

Do wykonania USG echo serca powinno skłonić nie tylko kłucie w sercu, ale również uporczywe zawroty głowy, niewyjaśnione omdlenia, duszności (również podczas spoczynku) i zadyszka nawet w trakcie niewielkiego wysiłku. 

Jeśli jednak uczucie kłucia w sercu jest bardzo silne, gwałtowne, nie ustępuje i towarzyszą mu inne objawy (nudności, osłabienie, zawroty głowy, uczucie lęku), nie należy czekać do badania echokardiograficznego, lecz niezwłocznie wezwać pomoc.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek