Jakie są wskazania do wykonania badania USG stawu skokowego?

Staw skokowy – budowa i urazy

Urazy stawu skokowego są określone przez rodzaj tkanki, której dotyczą. Mogą to być urazy kości, więzadeł lub ścięgien. Staw skokowy to miejsce, w którym spotykają się trzy kości - piszczel i strzałka z kością skokową stopy. Kości te są utrzymane w stawie skokowym przez więzadła, które są silnymi elastycznymi pasmami tkanki łącznej, które utrzymują kości na miejscu, umożliwiając prawidłowy ruch w stawie. Ścięgna są elementem mocującym mięśnie do kości, umożliwiają wykonanie prawidłowego ruchu w obrębie stawu skokowego i stopy, a także utrzymują stabilności stawu.

Urazy stawu skokowego są często uważane za urazy sportowe. Nie musisz być sportowcem wyczynowym, ani nawet „weekendowym”, aby doznać urazu kostki. Tak proste czynności jak np. chodzenie po nierównej powierzchni, mogą spowodować skręcenie stawu skokowego, które bywa bardzo bolesne. Urazy okolicy kostki mogą spotkać każdego w każdym wieku.

Kiedy warto wykonać badanie USG stawu skokowego?

USG stawu skokowego powinni wykonać pacjenci po urazach w okolicy kostki, które powodują silny, promieniujący ból, ograniczenie ruchomości lub stabilności w tym stawie, który utrudnia swobodne poruszanie się. Podobne objawy poza urazami mogą powodować przewlekłe przeciążenia stawu skokowego.

Objawy te są niespecyficzne i mogą świadczyć o wielu schorzeniach, ale nie należy ich bagatelizować. Szybka diagnoza i dobrze dobrana rehabilitacja często pozwalają uniknąć inwazyjnego leczenia.

Czy badanie USG stawu skokowego wymaga specjalnych przygotowań?

Przed badaniem należy usunąć wszelkie opatrunki usztywniające/unieruchomienia lub tzw. tape’y (taśmy), poza tym nie jest wymagane żadne dodatkowe przygotowanie.

Badanie USG stawu skokowego możesz wykonać w przychodniach MULTI MED. Badanie jest wykonywane i opisywane przez wykwalifikowaną kadrę medyczną, która poinstruuje Cię też o dalszym postępowaniu.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?