Jakie są wskazania do badania USG jąder?

USG jest szybkim i nieinwazyjnym badaniem, które pozwala w dokładny sposób obejrzeć strukturę tkanek jąder i wykryć ewentualnie występujące nieprawidłowości. Na czym polega badanie ultrasonograficzne i kiedy warto je wykonać?

Ultrasonografia - bezpieczne badanie o wysokiej dokładności

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje właściwości ultradźwięków, za pomocą których obrazuje się układ tkanek budujących dany narząd. Cała procedura jest nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna, dlatego znalazła zastosowanie w diagnostyce chorób tak delikatnego narządu jak jądra. Dzięki zastosowaniu USG jesteśmy w stanie wykryć zmiany chorobowe bardzo małych rozmiarów, co pozwala na szybszą i skuteczniejszą terapię ewentualnych schorzeń.

Wskazania do badania metodą ultrasonograficzną

USG jąder jest podstawowym badaniem, które wykonuje się w pierwszej kolejności przy jakichkolwiek niepokojących zmianach czy dolegliwościach tego narządu. Kiedy udać się na to badanie? Do niepokojących zmian, przemawiających za koniecznością wykonania USG, należą:

  • zgrubienia i guzki w okolicy jąder;
  • dolegliwości bólowe;
  • powiększenie lub zmniejszenie rozmiaru jąder;
  • obrzęki;
  • dyskomfort w podbrzuszu i uczucie ciężkości w mosznie.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne jąder?

Badanie USG nie wymaga szczególnego przygotowania się ze strony badanego. Przed jego rozpoczęciem pacjent powinien powiadomić lekarza specjalistę o przyjmowanych lekach. Po ówczesnym zapoznaniu się ze stanem zdrowotnym pacjenta, badający poprosi o zdjęcie spodni i bielizny. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, co umożliwia ułożenie się jąder w stabilnej pozycji. Na worek mosznowy nałożony zostanie żel pozwalający na przesuwanie głowicy sonografu i zapewniający zwiększenie dokładności badania.

Oprócz obrazu uzyskanego dzięki USG, lekarz dopatruje się również zmian które mogą zostać zauważone gołym okiem. Uwaga w tym wypadku zwracana jest na wielkość oraz kształt jąder. Rejestruje się także przepływ krwi w poszczególnych częściach układu rozrodczego. Całość badania trwa od 20-40 minut.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?