Jakie badania USG powinno wykonywać się dzieciom?

Na czym polega badanie USG?


W czasie badania USG wykorzystuje się dźwięki o wysokiej częstotliwości tzw. ultradźwięki, które emituje się do konkretnego obszaru ciała. Fale dźwiękowe odbite przez narządy i tkanki wracają do głowicy, która przetwarza odebrane sygnały na obraz diagnostyczny.


USG w okresie noworodkowym

Ultrasonografia wykorzystywana jest w profilaktyce schorzeń noworodków. Zaleca się wykonywanie:

  • USG bioderek - pozwala na wykrycie wrodzonego zwichnięcia i dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej przeprowadza się je pomiędzy 4 a 6 tyg. życia dziecka, chyba, że istnieją pilne wskazania, takie jak: różnice w długości nóżek dziecka lub ich asymetryczne ustawienie, wyczuwalny opór podczas poruszania kończyną dolną dziecka, występowanie objawu Barlowa lub Ortolaniego;
  • USG przeciemiączkowe - dzięki niemu możliwa jest ocena rozwoju mózgowia i części naczyń krwionośnych w obrębie głowy. Powinno się na nie zgłosić do 18-20 msc. życia dziecka, czyli przed zarośnięciem się ciemienia przedniego. Za szczególne wskazania do tego badania uważa się: wcześniactwo, niską wagę urodzeniową, stwierdzone wady płodu, drgawki, cukrzycę u matki, nieprawidłowe napięcie mięśniowe; 
  • USG jamy brzusznej - pozwala na uwidocznienie narządów wewnętrznych i określenie czy rozwinęły się prawidłowo i czy są położone prawidłowo. W trybie pilnym należy je zlecić maluchom z: powiększonym obwodem brzucha, nieplanowanym i szybkim spadkiem masy ciała, żółtaczką, krwią lub śluzem w stolcu, nawracającymi zakażeniami układu moczowego.


Jakie badania USG wykonuje się dzieciom?

U starszych dzieci za pomocą ultrasonografii najczęściej obrazuje się:

  • jamę brzuszną;
  • tarczycę;
  • mosznę lub pachwiny;
  • węzły chłonne.

Rzecz jasna o tym czy istnieją wskazania do USG, decyduje lekarz po zebraniu wywiadu z małym pacjentem i jego opiekunem oraz po badaniu fizykalnym.


Czy USG u dzieci jest bezpieczne?

Tak, badanie jest w pełni bezpieczne, nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych i nie wymaga specjalnego przygotowania. Ultrasonografia jest bezbolesna i nie powinna wywołać u dziecka dyskomfortu. Opisywane narzędzie diagnostyczne wykorzystywane jest od lat i do tej pory nie wykazano, by szkodziło zdrowiu. 

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek