Jak sprawdzić czy wątroba jest zdrowa?

Rolą wątroby jest między innymi wytwarzanie żółci, która jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów.

W wątrobie neutralizowane są toksyny, a także magazynowane witaminy i minerały, których nasz organizm potrzebuje do stabilnego funkcjonowania.

Wątroba stanowi magazyn energii, ponieważ to właśnie w niej magazynowana jest glukoza w postaci glikogenu.

Dopóki jest zdrowa – jest naszym ogromnym sprzymierzeńcem. Odciąża organizm, oczyszcza go, bardzo długo też walczy o to, by w jak największym stopniu zregenerować się. Nie jest unerwiona, więc nie wysyła nam sygnałów bólowych, chyba że nastąpi już powiększenie i ucisk na inne tkanki.

 

Jak sprawdzić czy Twoja wątroba jest zdrowa?

Niezależnie od tego, czy doświadczasz objawów nieprawidłowo funkcjonującej wątroby, takich jak ucisk sąsiadujących tkanek, mdłości, nudności i wymioty, utrata apetytu, wzdęcia, czy zażółcenie skóry, czy nie – powinieneś raz na jakiś czas zbadać swoją wątrobę. Dlaczego? Ze względu na jej doskonałą zdolność samoregeneracji. Wprowadzone na wczesnym etapie zmiany mogą przynieść ogromne korzyści.

Należy też pamiętać, że kobiety biorące antykoncepcję hormonalną lub korzystające z hormonalnej terapii zastępczej, osoby przyjmujące na stałe jakiekolwiek leki, bądź przewlekle korzystający ze środków przeciwbólowych powinny regularnie badać wątrobę.

 

USG jamy brzusznej – sprawdź stan swojej wątroby

Warto w takiej sytuacji zdecydować się na USG jamy brzusznej. To podstawowe badanie diagnostyczne dzięki któremu możemy zobaczyć aktualny stan wątroby. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, w którym można zobrazować między innymi marskość wątroby, ostry stan zapalny, stłuszczenie lub zwłóknienie, a także zmiany mogące mieć charakter nowotworowy.

USG jamy brzusznej to badanie, które powinno się traktować jako przesiewowe, jest też określane jako badanie pierwszego rzutu w podejrzeniach problemów z wątrobą. W dalszej kolejności lekarz, jeśli dostrzeże niepokojące go objawy, może zlecić kolejne badania (na przykład: poziom bilirubiny, GOT/GPT, czy GGTP).

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek