Ultrasonografia, w której wykorzystywany jest efekt Dopplera należy do bezpiecznych badań, które nie wywołują bólu ani dyskomfortu. W artykule wyjaśniamy jak prawidłowo przygotować się do badania USG Doppler, aby uzyskać miarodajny wynik.
Na czym polega ultrasonografia dopplerowska?
Dzięki badaniu USG Doppler lekarz może precyzyjnie określić prędkość, a także kierunek przepływu krwi. Dotyczy to naczyń krwionośnych - żył oraz tętnic. Na podstawie wyników USG można m.in. wykryć zwężenia, zmiany miażdżycowe, czy też niewydolność zastawek naczyń. Jakie badania są wykonywane? Wyróżniamy kilka typów:
- USG Doppler tętnic wątrobowych - pozwala ocenić drożność układu wrotnego wątroby.
- USG Doppler tętnic nerkowych - podczas badania lekarz ocenia stan tętnic nerkowych oraz analizuje przepływy zarówno w tętnicach nerkowych, jak i wewnątrznerkowych. Badanie pozwala określić stopień zwężenia tętnic, zlokalizować miejsca, w których doszło do zwężenia oraz stanowi diagnostykę uzupełniającą w przypadku podejrzenia anomalii w budowie lub rozmiarze nerek. Badanie dopplerowskie tętnic nerkowych jest zalecane w przypadku podejrzenia występowania nadciśnienia tętniczego, zakrzepicy żył nerkowych lub w celu dopełnienia diagnostyki, gdy w badaniu USG jamy brzusznej stwierdzone zostały nieprawidłowości w obrębie nerki. Innymi wskazaniami do wykonania badania mogą być złe wyniki badań laboratoryjnych np. podwyższony poziom kreatyniny we krwi lub monitorowanie pracy przeszczepionej nerki.
- USG Doppler aorty brzusznej - badanie umożliwia wykrycia nieprawidłowości w budowie aorty i jej rozgałęzień oraz pozwala na ocenę przepływów krwi. Zalecane jest jako badanie przesiewowe w kierunku malformacji naczyniowych (tętniaki, anomalie anatomiczne), oceny zmian miażdżycowych oraz stopnia ich zaawansowania.
USG Doppler aorty brzusznej pozwala na zdiagnozowanie chorób układu krążenia oraz planowanie i monitorowanie leczenia zabiegowego chorób naczyniowych. - USG Doppler tętnic domózgowych - podczas badania oceniany jest stan tętnic szyjnych i kręgowych. Badanie jest zalecane dla pacjentów z objawami neurologicznymi wskazującymi na obecność ogniskowego niedokrwienia mózgu (udar, przejściowe niedokrwienie mózgu). Badanie pozwala określić stopień odkładania się płytki miażdżycowej w tętnicach. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie, które może zapobiegiec udarowi mózgu np. poprzez poszerzenie tętnic i zwiększenie przepływu krwi. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia badania dopplerowskiego tętnic domózgowych są: szmery nad tętnicami szyjnymi, nadciśnienie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu we krwi, często występujące bóle i zawroty głowy, miażdżyca.
- USG Doppler żył kończyn dolnych - ocenia stan żył kończyn dolnych - zarówno powierzchniowych, jak i głębokich. Nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu mogą prowadzić do choroby zakrzepowo-zatorowej.
USG Doppler - czy przygotowanie jest wymagane?
O odpowiednie przygotowanie należy zadbać w przypadku ultrasonografii w obrębie powłok brzusznych, a więc:
- badania USG Doppler tętnic nerkowych,
- badania USG Doppler aorty brzusznej,
- badania USG Doppler tętnic wątrobowych (układu wrotnego)
Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy pozbyć się się gazów jelitowych, które utrudniają bądź uniemożliwiają prawidłowe przeprowadzenie badania. Kiedy rozpocząć przygotowanie? Pierwsze kroki należy podjąć na 3 dni przed planowaną datą USG.
Jak się przygotować?
Trzy dni przed badaniem
Przez 3 dni poprzedzające badanie, Pacjenci przyjmują symetykon w dawce przynajmniej 3 x dziennie 2 kapsułki. Celem jest odprowadzenie gazów z przewodu pokarmowego.
Dzień przed badaniem
To czas na wprowadzenie diety lekkostrawnej z wyłączeniem surowych warzyw i owoców oraz ciemnego pieczywa.
W dniu USG
Rezygnujemy z palenia tytoniu i żucia gumy. Na badanie przychodzimy na czczo, po wypróżnieniu oraz minimum 6 godzin po lekkim posiłku.
WAŻNE!
Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.