Czym jest prostata i jak zapobiegać jej przerostowi

Prostata – co to jest i jakie ma funkcje? Przerost prostaty

Prostata, czyli gruczoł krokowy, to narząd, który występuje tylko u mężczyzn – jest częścią męskiego układu płciowego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, w obrębie miednicy mniejszej, w bliskim sąsiedztwie odbytu. Przez prostatę przebiega cewka moczowa. Pod względem kształtu i wielkości gruczoł ten można porównać do kasztana. Jego rolą jest produkcja płynu będącego składnikiem spermy. Płyn wytwarzany przez prostatę odżywia plemniki podczas ich wędrówki do komórki jajowej.

Powszechnym zjawiskiem u mężczyzn w wieku 45–50 lat jest łagodny przerost prostaty, który może powodować zaburzenia oddawania moczu. Zaburzenia te manifestują się m.in.: częstym oddawaniem moczu (szczególnie w nocy), naglącym parciem na mocz, słabnięciem strumienia pod koniec oddawania moczu, niecałkowitym opróżnianiem pęcherza. Nasilające się objawy przerostu prostaty prowadzą do nawracających infekcji układu moczowego, a w skrajnych przypadkach do całkowitego zatrzymania moczu i urosepsy. Przerost prostaty nie cofa się samoistnie – aby złagodzić objawy i zatrzymać ich postępowanie, trzeba podjąć leczenie.

 

USG prostaty – diagnostyka i profilaktyka przerostu gruczołu krokowego

Mężczyznom po 50. roku życia – w ramach wczesnej diagnostyki – zaleca się coroczne wykonywanie USG prostaty, czyli USG jamy brzusznej z oceną wielkości gruczołu krokowego lub USG przezodbytnicze (dające dokładniejszy obraz). I pierwszy, i drugi rodzaj USG – jak każde badanie ultrasonograficzne – jest procedurą nieinwazyjną oraz krótkotrwałą. Odbywa się z wykorzystaniem aparatu wyposażonego w głowicę z emiterem i odbiornikiem fal ultradźwiękowych. Sondę USG smaruje się specjalnym żelem przewodzącym ultradźwięki, a następnie przykłada do brzucha lub wprowadza do odbytnicy. Pacjent od razu otrzymuje wynik badania.

Oprócz USG prostaty w procesie diagnostycznym ważną rolę odgrywają: oznaczenie stężenia we krwi swoistego antygenu sterczowego (PSA) oraz na badanie urologiczne gruczołu krokowego (per rectum, czyli palcem przez odbytnicę). Warto pamiętać również o profilaktyce przerostu prostaty, na którą składają się przede wszystkim: ograniczenie spożycia alkoholu i ostrych przypraw, utrzymywanie aktywności fizycznej i seksualnej, dbałość o prawidłową masę ciała, unikanie stresu.

Copyright © 2025. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek