Badanie USG tkanek miękkich

USG tkanek miękkich – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

Do tkanek miękkich w ciele człowieka zalicza się tkankę łączną, mięśniową, nabłonkową i nerwową. W diagnostyce schorzeń w ich obrębie standardem jest badanie ultrasonograficzne. Wyróżnia się ono dużą dokładnością, przy czym jest całkowicie nieinwazyjne. Pozwala nie tylko ocenę wielkości i struktury badanych tkanek, ale także na stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak stany zapalne czy miejscowe zmiany o charakterze guzów. Dowiedz się jakie są wskazania do wykonania badania USG tkanek miękkich i jak dokładnie przebiega to badanie.

Kiedy warto wykonać USG tkanek miękkich?

Schorzenia tkanek miękkich stanowią bardzo szeroką grupę. Za pomocą USG tkanek miękkich można wykrywać zmiany urazowe aparatu ruchu, obejmujące urazy w obrębie mięśni, ścięgien czy więzadeł. Badanie to sprawdza się również w diagnostyce zmian, takich jak włókniaki, tłuszczaki, przepukliny czy zwapnienia. Wszechstronność badania USG sprawia, że w rękach doświadczonego specjalisty jest to nieocenione narzędzie diagnostyczne.

Wymienia się wiele wskazań do wykonania USG tkanek miękkich. Do najważniejszych z nich należą:

  • dolegliwości bólowe i obrzęk mięśni, które świadczą o ich urazie;
  • miejscowa tkliwość i bolesność tkanek miękkich;
  • wyczuwalna palpacyjnie zmiana pod skórą;
  • podejrzenie obecności ciała obcego w tkankach miękkich;
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne tkanek miękkich?

Badanie USG tkanek miękkich nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Przed wykonaniem badania lekarz zbiera krótki wywiad, w celu oceny stanu zdrowia. W zależności od badanego obszaru ciała, badanie USG może być wykonywane w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Lekarz nanosi na skórę nad badanym obszarem specjalny żel, po czym przykłada głowicę aparatu. Delikatne ruchy głowicą pozwalają na uwidocznienie poszczególnych tkanek, które w czasie rzeczywistym wyświetlane są na ekranie aparatu USG.

Cała procedura trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a o ewentualnych nieprawidłowościach lekarz może poinformować pacjenta jeszcze w trakcie wizyty. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje zdjęcia ultrasonograficzne wraz z opisem specjalisty.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?