Po co wykonuje się USG u noworodków?
Mimo zaawansowania i dokładności badań prenatalnych niektóre wady można zdiagnozować dopiero po urodzeniu. Jest to o tyle ważne, że wczesne wykrycie przekłada się na możliwość szybkiego wdrożenia terapii, a co za tym idzie większe szanse na wyleczenie.
USG należy do badań obrazowych, które dostarcza wielu informacji na temat stanu zdrowia dziecka, przy czym pozostaje całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Trwa zazwyczaj tylko kilkanaście minut, a wynik jest dostępny zaraz po jego zakończeniu. Ultrasonografia pozwala potwierdzić lub wykluczyć ewentualne komplikacje okołoporodowe i schorzenia rozwijające się jeszcze w łonie matki.
Jakie badania USG przeprowadza się u noworodków?
Przy pomocy USG można zobrazować niemal każdy narząd lub strukturę anatomiczną. U malucha ultrasonografię wykorzystuje się w profilaktyce i wtedy kiedy istnieją konkretne wskazania. W ramach badań przesiewowych wykonuje się: USG bioderek, USG jamy brzusznej i USG przezciemiączkowe. Jeśli dziecko wykazuje objawy, mogące wskazywać na konkretne choroby przeprowadza się kolejne badania USG, np. USG jąder lub serca.
USG bioderek
Pierwsze badanie USG stawów biodrowych, znane także jako badanie preluksacyjne wykonuje się zwykle między 4 a 6. tyg. życia dziecka, o ile pediatra lub neonatolog nie zaleci inaczej. Przeprowadza się je, by wykluczyć deformacje lub wrodzone zwichnięcie stawów u najmłodszych dzieci. Badanie preluksacyjne powinno być przeprowadzone u wszystkich niemowląt, ponieważ dysplazja może rozwinąć się w ciąży, w czasie porodu lub już po urodzeniu.
USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej daje lekarzowi wgląd w to czy narządy wewnętrzne dziecka rozwinęły się prawidłowo i czy mają właściwy kształt oraz odpowiednie położenie. Szczególnym wskazaniem do USG jamy brzusznej malucha są: uporczywe wymioty i biegunki, krew lub śluz w kale i moczu, a także powiększony obwód brzucha.
USG przezciemiączkowe
Ważnym badaniem USG noworodka jest USG głowy, czyli USG przezciemiączkowe. W czasie jego trwania, lekarz ocenia rozwój mózgowia dziecka i naczyń krwionośnych w jego obrębie. Sprawdza, czy nieobecne są: guzy, torbiele, nie ma cech niedotlenienia, wodogłowia lub urazu po porodzie. Poza aspektem profilaktycznym wskazaniem do USG przezciemiączkowego jest również powiększony obwód główki.
USG główki można przeprowadzać do 18-20 miesiąca życia, kiedy to kości czaszki pozostają stosunkowo elastyczne, a ciemiączko przednie niezrośnięte.