Badania USG - jak ważny jest dobry lekarz i sprzęt?

Regularnie wykonywane badania USG pozwala lekarzowi ocenić czy dziecko rozwija się zgodnie z przyjętymi normami oraz określić podstawowe parametry, takie jak wiek ciąży czy ciąża bliźniacza. Pozwala też wcześnie wykryć choroby i nieprawidłowości oraz odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie. Już przy pierwszym USG wykonywanym zwykle między 5 a 10 tygodniem ciąży, możliwe jest określenie czynności serca płodu, a także wykrycie ciąży pozamacicznej (ektopowej). Po 11 tygodniu lekarz ginekolog wstępnie przewiduje termin rozwiązania, a także ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych. USG wykonane między 18 a 22 tygodniem daje już ważne wyniki dotyczące rozwoju anatomicznego płodu i umożliwia ocenę jego masy. Ostatnie USG wykonuje się po 33 tygodniu ciąży i służy m.in. do oceny położenia i rozwoju płodu.

USG należy do badań całkowicie bezpiecznych i nieinwazyjnych. Właśnie dlatego wiele przyszłych mam chce je powtarzać częściej. Wybór miejsca wykonania USG nie powinien być jednak przypadkowy, ponieważ również od aparatury zależy dokładność i miarodajność wyników. W nowoczesnych klinikach przyszłe mamy mogą również poddać się badaniu USG 4D, które daje trójwymiarowy obraz zmieniający się w czasie rzeczywistym. Jest to niesamowite przeżycie dla rodziców. Po takim badaniu, wykonywanym m.in. przez specjalistów Centrum Medycznego MULTI MED w Warszawie, pacjentka zabiera do domu płytę z nagraniem z USG, które może potem pokazać swoim bliskim. Badanie 4D wykazuje też większą skuteczność w wykrywaniu niektórych wadach płodu, np. wad twarzoczaszki i cewy nerwowej.

Przyszła mama powinna być objęta kompleksową opieką lekarza od początku ciąży. Należy pamiętać, że nawet najbardziej nowoczesny aparat USG to zbyt mało, jeśli brakuje doświadczonego specjalisty, który potrafi precyzyjnie zinterpretować obraz na monitorze. Doświadczenie osoby wykonującej badanie powinno być poparte Certyfikatem Kompetencji wydanym przez Fundację Medycyny Płodu (FMF). Połączenie profesjonalnego sprzętu z umiejętnościami lekarza gwarantuje dokładność oraz rzetelność pomiarów.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek