PRP w rehabilitacji

Od niedawna PRP wykorzystywane jest również w medycynie estetycznej i stomatologii. Jest to terapia, która stymuluje regenerację tkanek miękkich, w tym ścięgien i więzadeł oraz działa przeciwbólowo. Jednocześnie nie niesie za sobą dużego ryzyka działań niepożądanych, bowiem wykorzystuje komórki własne pacjenta. Zatem na czym dokładnie polega fenomen PRP?

Wskazania do podania osocza bogatopłytkowego

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest szczególnie polecana u osób cierpiących na:

  • chorobę zwyrodnieniową, która może dotyczyć różnych stawów,
  • urazy, w tym skręcenie skokowego czy uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego,
  • zapalenie ścięgien stożka rotatorów lub ścięgna rzepkowego,
  • uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego,
  • zapalenie nadkłykci kości ramiennej,

Dokładny plan leczenia jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rzetelnego badania fizykalnego i badań dodatkowych (USG, RTG, MRI). Przed podjęciem decyzji, lekarz sprawdza ruchomość stawu i jego ograniczenia, omawia z pacjentem jego oczekiwania, informuje o ewentualnej konieczności zastosowania innych metod fizjoterapeutycznych lub sugeruje operacyjne metody leczenia, dokładnie opowiada o tym lek. Bartosz Wasilczyk:

Przeciwwskazania do zastosowania PRP

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są uznawane za jedne z bezpieczniejszych, jednak nie zawsze można je wykonać. Do przeciwwskazań należą:

  • ciąża i laktacja;
  • aktywne stany zapalne, w tym infekcje i choroby autoimmunologiczne;
  • choroba nowotworowa;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych (ewentualnie można je odstawić na kilka dni przed zabiegiem, po konsultacji z lekarzem).

Przebieg zabiegu podawania PRP

Po ustaleniu z lekarzem planu leczenia od pacjenta pobierana jest krew, następnie jest ona odwirowana w specjalnej aparaturze (wirówce), celem oddzielenia od krwi osocza bogatopłytkowego. Podawanie PRP jest niebolesne, może odbywać się w znieczuleniu miejscowym, lekarz pod kontrolą USG, podaje osocze dostawowo. Zabieg nie trwa długo, a zaraz po nim pacjent może wrócić do codziennej aktywności, powstrzymując się jedynie od nadwyrężania stawu. Nie wymaga również pomocy osób trzecich w poruszaniu się. Działania uboczne, które mogą się pojawić, ustępują zazwyczaj w ciągu tygodnia od wykonania zabiegu, a są to lekki obrzęk, zaczerwienienie czy niewielki siniak.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?