Życie alergika wiosną - jak sobie radzić?

zycie-alergika-wiosna-870x400

Wiosna! Czas pierwszych spacerów, świeżej zieleni… I kataru, który – jak bumerang – wraca co roku o tej samej porze. To alergia, czyli nadmierna, negatywna reakcja organizmu na czynnik, który dla ustroju powinien być obojętny. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na alergie, dzięki którym da się całkiem wygodnie żyć.
Doraźne unikanie kontaktu z alergenem jest w przypadku nadwrażliwości układu odpornościowego metodą najlepszą z możliwych. Ale to sposób nie zawsze możliwy do wdrożenia – szczególnie, kiedy przyczyną przykrych objawów jest alergia na pyłki. Nie da się bowiem odciąć całkowicie od świata na czas np. pylenia topoli. Dlatego wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików – powietrze jest wówczas wręcz przesycone pyłkami roślin kwitnących o tej porze roku. A kiedy mija czas uczuleń spowodowanych przez drzewa, zaczyna się alergia na trawy lub alergia na słońce, którego jest tym więcej, im bliżej lata. Najgorsze, że czas kwitnienia (i wynikającego z niego pylenia) jest mocno rozciągnięty w czasie i pod względem szerokości geograficznej – bo kiedy jeden gatunek kończy obsypywać się kwiatami, inny dopiero zaczyna; kiedy określone gatunki zdążyły już przekwitnąć na ciepłym południu kraju, te same rośliny zaczynają dopiero pylić na chłodnej północy. Z tego powodu podstawowym narzędziem, które powinno znajdować się pod ręką każdego alergika, jest kalendarz pylenia, a pod ręką alergika globtrotera – mapa pylenia.

Alergia niejedną ma postać


Wiosną najbardziej dokucza alergia wziewna. Czynniki uczulające dostają się do organizmu z każdym oddechem – przez nos lub przez usta. Ten typ alergii najczęściej powodują pyłki roślin, ale wywołany może być również przez inne unoszące się w powietrzu czynniki. Przykładem jest alergia na roztocza lub alergia na kurz. Czynnikiem uczulającym może też być sierść zwierząt – i ten rodzaj alergii bywa dość często rozpoznawany jako jeden z pierwszych u dziecka. Maluchy uwielbiają bowiem bawić się ze zwierzętami domowymi. Wtedy właśnie może ujawnić się alergia na sierść kota lub psa.

Wiosną nie odpuszcza, niestety, stwierdzona już alergia pokarmowa. Testy wykonywane w różnych ośrodkach medycznych potwierdzają, że to dość często notowana alergia u dzieci. Podobnie jest z uczuleniami pojawiającymi się w wyniku kontaktu z czynnikiem wywołującym przesadną reakcję organizmu. Alergia kontaktowa, znana też jako alergia skórna, może objawiać się w formie wyprysku, łuszczenia się skóry czy zaczerwienienia i swędzenia.
Wiosną jednocześnie może pojawić się wiele różnych form uczuleń i rozmaitych czynników, które mogą doprowadzić do tego, że rozwinie się alergia krzyżowa, czyli przesadnie silna odpowiedź immunologiczna w sytuacji, kiedy jedno przeciwciało reaguje z dwoma lub więcej alergenami (np. z pyłkiem leszczyny i orzechami laskowymi).

Oswoić alergię na wiosnę 


Oto, co możesz zrobić, aby czuć się lepiej, pomimo tego, że męczą cię objawy alergii.

  • Wykonaj badania na alergie – wtedy zyskasz pewność, że katar, który dokucza mniej więcej w tym samym czasie co roku to katar sienny, a nie pozostałość po niedawnej infekcji. Diagnostyczne testy na alergię wykonuje się pod kontrolą lekarza. Jednym z najczęstszych powodów ich wykonania jest alergia pokarmowa. Testy tego typu to nieocenione narzędzie diagnostyczne, ponieważ dzięki nim poznasz przyczyny alergii. Wiedząc to, możesz robić wiele w celu uniknięcia kontaktu z alergenem.
  • Unikaj kontaktu z alergenem – jeśli uczula pokarm, wyeliminuj go z diety; jeżeli źle reagujesz na produkty czystościowe, zmień je na inne, najlepiej przeznaczone dla osób o wrażliwej skórze.
  • Stosuj leki na alergię – zmniejszające jej konsekwencje, czyli farmaceutyki antyhistaminowe, które redukują stan zapalny wywołany czynnikiem uczulającym, oraz medykamenty, dzięki którym udaje się wieść normalne życie: bez kaszlu, bólu i drapania w gardle, cieknącego kataru.
  • Przeprowadź odczulanie – można je wykonać w postaci zastrzyków lub kropel podawanych doustnie.
  • Prowadź dzienniczek, w którym będziesz zapisywać objawy alergii i to, jak sobie z nimi radzisz oraz czego trzeba unikać.

Alergia w ciąży podlega pod te same próby jej opanowania, jak w każdym innym przypadku. Każdy sposób działania powinien być jednak najpierw skonsultowany z lekarzem – dla bezpieczeństwa dziecka i przyszłej mamy. Szczególnej ostrożności dotyczy przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?