Terapia manualna

terapia-manualna-warszawa-870x400

Czym jest terapia manualna

Terapia manualna to metody i techniki pracy z ludzkim ciałem, które służą przywróceniu jego prawidłowego funkcjonowania. Terapia manualna wykorzystuje wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki do ustalenia dokładnej diagnozy, a następnie leczenia konkretnych zaburzeń funkcjonalnych narządu ruchu.

Na czym polega działanie terapii manualnej?

Terapia manualna wykorzystuje:

 • trakcje (oddalanie od siebie powierzchni stawowych);
 • mobilizacje (uruchamianie) wielokrotne powtarzanie określonego ruchu z niewielką prędkością ma na celu zwiększenie zakresu ruchu lub rozluźnienie napięcia mięśniowego;
 • neuromobilizacje (bezpośrednie oddziaływanie na układ nerwowy w celu usprawnienia jego elastyczności i ruchomości);
 • manipulacje (technika lecznicza stawów, wykorzystuje trakcję i ślizg, rozluźnia torebkę stawową i zwiększa zakres ruchu w stawie);
 • terapie mięśniowo -powięziowe (innowacyjna metoda głębokiej pracy z ciałem, forma ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej);
 • PIR, poizometryczna relaksacja mięśni (metoda , która bardzo dobrze sprawdza się w przykurczach mięśniowych);
 • PNF (metoda oparta na prawidłowych wzorcach ruchowych człowieka).

Jakie są wskazania do rehabilitacji z wykorzystaniem terapii manualnej?

Zastosowanie leczenia za pomocą terapii manualnej ułatwia usunięcie dolegliwości związanych z:

 • dyskopatią (dysfunkcja pracy krążka międzykręgowego),
 • rwą kulszową (podrażnienia nerwu kulszowego),
 • rwą udową (podrażnienia nerwu udowego),
 • rwą ramienną (podrażnienia nerwów splotu barkowego),
 • bólami przeciążeniowymi okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
 • bólami przeciążeniowymi kręgosłupa szyjnego,
 • zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa,
 • bólami przeciążeniowymi w obrębie stawów kończyn,
 • przeciążeniami struktur mięśniowych,
 • bólami głowy.

Jakie są przeciwwskazania do terapii manualnej?

Przeciwskazaniami do terapii manualnej są:

 • czynne procesy chorobowe toczące się w skórze lub w tkankach położonych w obszarze, w którym będzie wykonywane leczenie (w tym nowotwory);
 • świeże urazy mechaniczne tkanek;
 • zapalenie stawów;
 • zaburzenia ogólnoustrojowe;
 • niewydolność krążenia mózgowego.

Jak przygotować się do rehabilitacji z wykorzystaniem terapii manualnej?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien założyć wygodne ubranie, które ułatwi odsłonięcie leczonej okolicy. Należy zadbać o higienę osobistą oraz przynieść dokumentację obrazową łącznie z wynikami badań obrazowych. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, to powinna o tym poinformować przed zabiegiem.

Jak przebiega rehabilitacja z wykorzystaniem terapii manualnej?

Ze względu na to, że w terapii manualnej nacisk kładziony jest na leczenie przyczyn, a nie objawów, zabieg poprzedza diagnostyka rozpoczynająca się od wywiadu z pacjentem. Pozwala to uzyskać niezbędne informacje już na samym początku terapii, dzięki czemu możliwa jest wstępna diagnoza i dobranie metod odpowiednich do danego schorzenia.

Kolejnym etapem jest leczenie czyli wykonywanie odpowiednich ucisków oraz ruchów dłoni na ciele pacjenta. To, jakie techniki będą wykorzystane, zależy od schorzenia. Celem tych działań jest przywrócenie właściwego ułożenia lub odblokowania zablokowanych i nieprawidłowo ułożonych struktur. Uciska się wszystkie tkanki miękkie: mięśnie, skórę, wiązadła, ścięgna, nerwy, zarówno obszary bólowe, jak i bezbólowe, które są przyczyną dolegliwości.

Odpowiednio dobrana terapia z wykorzystaniem elementów metod nauki świadomego ruchu i innych technik fizjoterapeutycznych, kinezyterapii i fizykoterapii zapobiega nawrotom dolegliwości.

Terapia manualna u kobiet w ciąży

Jest bezpieczna i delikatna , daje rozluźnienie mięśniom i zmniejsza przeciążenia, najlepiej rozpocząć ją w II-III trymestrze, wtedy najczęściej rozpoczynają się dolegliwości bólowe, szczególnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. U kobiet w ciąży pracuje się głównie na tkankach miękkich, skórze, powięzi, mięśniach, można stosować także bardzo delikatne mobilizacje zablokowanych stawów.

Opisane dolegliwości w większości przypadków wynikają z dysproporcji pomiędzy możliwościami stawów i tkanek do przenoszenia obciążeń a obciążeniami rzeczywistymi, jakim są poddawane. Różnice te wynikają ze złego wzorca poruszania się i spędzania zbyt długiego czasu w pozycjach statycznych (siedzenia lub stania).

Na zabiegi konieczne jest posiadanie skierowania. 
Pacjent może dostarczyć je od lekarza z zewnątrz lub odbyć konsultację z fizjoterapeutą w naszej placówce.

Terapia manualna – gdzie wykonać i cena

Terapia manualna 30 min140 zł
Terapia manualna 60 min220 zł
Terapia manualna + suche igłowanie220 zł
Terapia manualna + taping170 zł
Terapia manualna J. Boniszewski150 zł

Nasi Fizjoterapeuci

+ Czytaj więcej

Tech.

Jarosław Boniszewski

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Małgorzata Gryniewicz

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Brian Gudaniec

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Mgr

Aleksandra Zubrzycka

Fizjoterapeuta

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Centrum Rehabilitacji Warszawa Prosta 69

Adres przychodni
ul. Prosta 69, Wola
00-838 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
08:00 - 20:00

NFZ
Poniedziałek - Piątek
07:00 - 21:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek