Masaż

masaz

Czym jest masaż?

Masaż jest jedną z form fizjoterapii, w której wykorzystuje się lecznicze działanie ruchu ręki terapeuty po ciele pacjenta i/lub ucisku na tkanki. Może być wykonany przy pomocy ręki lub stopy lub z wykorzystaniem odpowiednich instrumentów pomocniczych; różnymi technikami, w różnym tempie i z wykorzystaniem różnej siły nacisku, ale zawsze rytmicznie, do granicy bólu i bez rozciągania skóry. Masaż może mieć działanie lecznicze, relaksacyjne lub rozgrzewające mięśnie. Najpopularniejszy jest masaż klasyczny, ale do dyspozycji pacjenci mają także m.in. masaż leczniczy, masaż relaksacyjny czy masaż BOA.

Jakie są wskazania do rehabilitacji z wykorzystaniem masażu?

Wskazaniami do wykonania masażu są:

 • dysfunkcje, bóle i urazy układu ruchu i kręgosłupa: zwichnięcia, naprężenia, przykurcze, porażenia, niedowłady, naciągnięcia i naderwania ścięgien, deformacje kręgosłupa;
 • dysplazja stawu biodrowego;
 • jałowe martwice kości;
 • kręcz szyi;
 • choroby reumatyczne w stadium podostrym i wynikające z nich zwyrodnienia;
 • wady stóp i kolan;
 • ograniczona ruchomość określonych elementów układu ruchu;
 • długie unieruchomienie;
 • schorzenia skóry: oparzenia i odmrożenia, blizny, doły po insulinie;
 • choroby przemiany materii;
 • stres, nieumiejętność rozluźnienia napiętych mięśni, nerwice;
 • nerwobóle;
 • obrzęki limfatyczne i zaburzenia krążenia krwi.


Jakie są przeciwwskazania do masażu?

Przeciwwskazaniami do wykonania masażu są:

 • menstruacja;
 • choroby przebiegające z gorączką,
 • choroby nowotworowe;
 • rany lub zmiany skórne w okolicy, która ma być objęta zabiegiem.


Jak przygotować się do rehabilitacji z wykorzystaniem masażu?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien założyć wygodne ubranie, które ułatwi odsłonięcie leczonej okolicy. Należy zadbać o higienę osobistą oraz przynieść dokumentację obrazową łącznie z wynikami badań obrazowych. Jeśli u pacjenta znane są uczulenia na składniki oliwek, to należy zabrać ze sobą preparat, który nie wywoła podrażnienia skóry. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, to powinna o tym poinformować przed zabiegiem. Jeśli pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, ale lekarz zalecił masaż, przed zabiegiem należy zmierzyć ciśnienie tętnicze.

Jak przebiega rehabilitacja z wykorzystaniem masażu?

Terapia zaczyna się wywiadem medycznym, oceną stanu miejscowego obszaru, który ma być masowany oraz oceną ogólnej kondycji pacjenta. Masażysta po dobraniu optymalnego rodzaju masażu i techniki jego wykonania nakłada na skórę pacjenta środek poślizgowy (najczęściej to oliwka do ciała, którą można zmieszać z kilkoma kroplami wybranego naturalnego olejku eterycznego) i rozpoczyna zabieg. W początkowym etapie masażu dotyk i nacisk są słabe, ale terapeuta stopniowo zwiększa ich siłę, a ruch początkowo wolny staje się coraz szybszy i bardziej rytmiczny. Takie postępowanie ma na celu stopniowe docieranie do coraz głębiej położonych tkanek.

Na zabiegi konieczne jest posiadanie skierowania. 
Pacjent może dostarczyć je od lekarza z zewnątrz lub odbyć konsultację z fizjoterapeutą w naszej placówce.

Masaż – gdzie wykonać i cena

Nasi Fizjoterapeuci

+ Czytaj więcej

Tech. masażysta

Beata Błaszczak

Masażysta

+ Czytaj więcej

Tech. masażysta

Julia Gizińska

Masażysta

+ Czytaj więcej

Mgr

Małgorzata Gryniewicz

Fizjoterapeuta

+ Czytaj więcej

Tech. masażysta

Marek Kozon

Masażysta

+ Czytaj więcej

Mgr

Aleksandra Zubrzycka

Fizjoterapeuta

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Centrum Rehabilitacji Warszawa Prosta 69

Adres przychodni
ul. Prosta 69, Wola
00-838 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
08:00 - 20:00

NFZ
Poniedziałek - Piątek
07:00 - 20:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?